Przy Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, odbyło się Biennale Kultury Ludowej - „Pogórzańskie smaki – Święto jabłecznika w Gminie Jasło”. Podczas sobotniego wydarzenia, na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji.

Oprócz możliwości degustacji przepysznych jabłeczników, przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy, można było również skosztować regionalnych przysmaków min.: proziaków, smalcu i marmolady z jabłek, które zostały przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych!

Dzieci miały okazję do ciekawych zabaw z animatorami, a niewątpliwą atrakcją był dmuchany namiot - mobilne planetarium, gdzie odbywały się edukacyjne seanse filmowe. Ponadto, przybyli goście mieli okazję spotkać się z artystami, a imprezę uświetnili: Alicja Antonik, Mateusz Gałuszka, Paulina Pawluś, Przemysław Polański oraz Anna Romańczak.

Zwieńczeniem tego wydarzenia był konkurs na najlepszy jabłecznik w Gminie Jasło. Udział wzięło 7 organizacji Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Komisja, na czele z przewodniczącym  P. Polańskim przyznała 1. miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Warzycach, które otrzymało dyplom i nagrody rzeczowe. Ponadto Komisja przyznała 6 wyróżnień wraz z nagrodami. Wyróżnienie otrzymało: Koło Gospodyń Wiejskich w Osobnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sobniowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Niepli oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Gorajowice.

Poza konkursem bez oceny Komisji, został przygotowany jabłecznik ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Koło terenowe Jasło. Komisja konkursowa również doceniła jego walory smakowe.

Wszystkie otrzymane przez uczestników nagrody, zostały ufundowane przez Wójta Gminy Jasło – P. Wojciecha Piękosia.

Organizatorami spotkania byli GBP w Jaśle z/s w Szebniach, SRKLZJ w Trzcinicy i KGW z terenu Gminy Jasło.
Spotkania autorskie z artystami, twórcami, podróżnikiem oraz warsztatami w mobilnym planetarium dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania Partnerstwo dla Książki pn. Łączy nas książka.

FGBP w Trzcinicy