Przybówka - Krajowice - Trzcinica - Skołyszyn - Święcany
Przez Gminę Jasło przebiega międzygminny spacerowy szlak turystyczny, którego atrakcyjna trasa biegnie przez cztery gminy: Wojaszówka, Jasło, Kołaczyce, Skołyszyn, a także obrzeżami Gminy Frysztak i Miasta Jasła. Długość szlaku wynosi 56 km, czas przejścia 17 godzin. Do szlaku włączyć się można w różnych miejscach i wędrować nim w obranym przez siebie kierunku na wybranym odcinku.
Spacerowy szlak turystyczny Przybówka-Krajowice-Trzcinica-Skołyszyn-Święcany przechodzi przez wyjątkowo atrakcyjne, skrawki, Pogórza Strzyżowskiego i Ciężkowickiego. Trasa liczy 55 km długości i przechodzi wierzchowiną Garbu Warzyc – ostatniego od południa garbu Pogórza Strzyżowskiego – przecina w poprzek dolinę Wisłoki i wychodzi na najbardziej wysunięte na południowy wschód garby Pogórza Ciężkowickiego, wznoszące się nad Kotliną Jasielską i Obniżeniem Gorlickim, schodząc w Trzcinicy oraz pomiędzy Sławęcinem i Skołyszynem w dolinę Ropy, by znowu wspiąć się na wysoczyznę. Pasma Pogórza porozcinane są często głębokimi jarami i dolinami małych potoków. Maksymalne wzniesienia dochodzą do 388 m n.p.m. Pogórza te oddzielają od siebie wielkie doliny Wisłoka i Wisłoki.
Z trasy szlaku roztacza się widok na ogromne przestrzenie Pogórzy i Beskidów. Widać stąd całą Kotlinę Krośnieńską, z przylegającymi pasmami Pogórzy, doliną Wisłoka i Krosnem. Ujrzymy również Beskid niski z górą Cergową 716 m n.p.m. i przełomem Wisłoka pod Frysztakiem, garby nad Ropczycami i Dębicą. Widać też Kotlinę Jasielską z Jasłem i Obniżenie Gorlickie oraz rozległe obszary Pogórza Ciężkowickiego z górą Liwocz 562 m n.p.m., zdarza się że z kilku miejsc widać także Tatry.
Gorajowice - Babia Góra - Warzyce
Niebieski szlak im. Konstytucji 3-Maja „Gorajowice - Babia Góra (387 m) - Warzyce” to szlak pieszy o charakterze ścieżki i trasy konnej powstał w latach 90. XX w. W 2014 r. Gmina Jasło razem z Nadleśnictwem Kołaczyce ze środków unijnych odnowiła go. Prowadzi on wzgórzami nad Warzycami, liczy siedem i pół kilometra, z czego większość to drogi leśne i szutrowe. Rozpoczyna się na ostatnim przystanku MKS w Gorajowicach. Jest tam tablica z przebiegiem trasy. Prowadzi drogą w górę przez las w stronę Bieździedzy i Bieździadki. Później docieramy na krzyżówkę, gdzie stoi krzyż oraz tablica informacyjna. W tym rejonie w latach ostatniej wojny wykonano egzekucję na kolaborancie współpracującym z Niemcami. Dalej wspinamy się stokami Babiej Góry i dochodzimy do tablicy informującej o znajdującym się na północnym stoku góry źródełku mineralnym. Idąc dalej, możemy nieco skręcić i dotrzeć do pomnika, gdzie w 1940 r. Niemcy rozstrzelali żołnierzy Wojska Polskiego i ludność cywilną (pochowani są na cmentarzu ofiar wojny w lesie w Warzycach). Posuwając dalej ścieżką, zmierzamy w stronę Warzyc i drogą do Bierówki kierujemy się do cmentarza ofiar drugiej wojny światowej w lesie warzyckim, miejsca martyrologii, gdzie Niemcy wymordowali około pięć tysięcy osób narodowości polskiej, żydowskiej, łemkowskiej i jeńców sowieckich. Kierując się później do wsi Warzyce, widzimy ze wzgórza piękny krajobraz Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, Pogórza Jasielskiego oraz Beskidu Niskiego. Idąc do centrum Warzyc, do krzyżówki z przystankiem MKS, po lewej mijamy cmentarz z I wojny światowej wg projektu Johanna Jägera, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy, niemieccy i austriaccy polegli w maju 1915 r. w ramach ofensywy wojsk niemieckich i austro-węgierskich. Czas niespiesznego przejścia szlaku szacuje się na ok. trzy i pół godziny.