Dokonano odbioru zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Trzcinicy i Szebniach oraz studni pomiarowej w Warzycach. Prace remontowe wykonano po 12 latach funkcjonowania obiektów. Modernizacja oczyszczalni była konieczna ze względu na środowisko agresywne, w którym sprzęt szybko się eksploatuje. Wybudowana w latach 90 przepompowania ścieków w Warzycach wymagała przebudowy, aby poprawić efekt ekologiczny.

Modernizacja w Szebniach polegała na wymianie urządzeń i instalacji: przepompowni głównej i pompowni pośredniej, pomieszczeń mechanicznego oczyszczania, zbiornika uśredniającego, zagęszczaczy, reaktora biologicznego SBR, pomieszczeń dmuchaw, instalacji odwadniania osadu. Roboty elektryczne to wymiana instalacji i rozdzielni elektrycznych, elementów pomiarowych i osprzętu oraz programowanie działania procesów technologicznych.

Prace remontowe na terenie Trzcinicy, podobnie jak w Szebniach polegały na wymianie urządzeń i instalacji technologicznych oraz na modernizacji całej instalacji elektrycznej łącznie z programowanie działania urządzeń.

Modernizacja przepompowni w Warzycach to remont zbiornika przepompowni (naprawa ubytków, wykonanie doszczelnień) oraz wymiana całego osprzętu i wyposażenia.

Przybliżony koszt prac remontowych oczyszczalni w Szebniach to 2,284 mln zł, Trzcinicy: 2,34 mln, przepompowni w Warzycach: 198 tys. zł. Łączny wkład własny gminy wyniósł około 17%.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.