„Mała książka – wielki człowiek” to projekt Instytutu Książki przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. W akcji mogą wziąć udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Posiadamy również książki dla dzieci z Ukrainy, wydane w wersji ukraińsko-polskiej.

Jak przystąpić do projektu w naszej bibliotece?
  1. Odwiedź z dzieckiem Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach lub Filię GBP w Osobnicy, Trzcinicy, Warzycach.
  2. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
  3. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą: książkę oraz Kartę Małego Czytelnika, na którą Twoje dziecko będzie naklejało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
  4. Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.
  5. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Odłóż telefon, wyłącz radio i telewizor, usiądźcie wygodnie, przytulcie się do siebie. Postarajcie się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Rodzicu, spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  6. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę.
  7. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Kampania „Mała książka-wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
GBP