Gmina Jasło podpisała umowę z samorządem Województwa Podkarpackiego na finansowanie realizacji projektu „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców na terenie Gminy Jasło”. Stosowne podpisy złożyli (29 marca) w urzędzie marszałkowskim wójt gminy Wojciech Piękoś oraz marszałkowie Władysław Ortyl i Piotr Pilch. Podpisaniu umowy towarzyszyli także radny województwa Wojciech Zając oraz skarbnik gminy Janusz Pawlik.

- Mamy dobre wiadomości dla gminy Jasło, ale podobnych projektów powstaje wiele w całym Podkarpaciu. Tych działań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego jest dużo – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

Zgodnie z umową samorząd otrzyma dofinansowanie do projektu, którego celem jest zwiększenie wytwarzania energii z Odnawialnych Źródeł Energii w źródłach rozproszonych, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów zużycia energii w gospodarstwach domowych.
W gminie powstaną nowe instalacje kolektorów słonecznych, fotowoltaiczne oraz pomp ciepła powietrznych i gruntowych.

Wartość projektu to ponad 13,3 mln. zł. Wysokość dofinansowania wynosi ponad 8,6 mln zł. Dzięki tej pomocy wkład własny mieszkańców, którzy wnioskowali o dofinansowanie wyniesie około 30% wartości całej inwestycji. Termin realizacji projektu to lata 2021 – 2022.
Gmina Jasło złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w 2017 roku w ramach III osi priorytetowej Czysta energia Działanie nr 3.1 „Rozwój OZE” - „projekty parasolowe” RPO WP.