Od 1 lutego rusza kolejny nabór wniosków w ramach programu „Rodzina 500+" na nowy okres świadczeniowy 2021/2022 rozpoczynający się od 1 czerwca 2021 r. trwający do 31 maja 2022 r. Od 1 lipca 2019 r. program „Rodzina 500+” obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.

Wnioski o świadczenie wychowawcze (500 plus) będzie można złożyć:
  • od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną czyli przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS,
  • od 1 kwietnia 2021 r. także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w  Urzędzie Gminy Jasło lub za pośrednictwem poczty.

Ze względu na panującą pandemię Koronawirusa SARS-Cov-2 oraz w celu zapobiegania i przeciwdziałaniu zarażeniu zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. Zapewni to również sprawne załatwienie sprawy.

Ważne!
Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w miesiącu czerwcu 2021 r.,  tj. w pierwszym miesiącu nowego okresu, wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r. Natomiast, jeśli osoba złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2021 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia wychowawczego?
Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz jego wypłaty uzależniony jest od momentu złożenia wniosku. Poniżej szczegółowe terminy:

Co zmieniło się od 1 lipca 2019 r. w programie „Rodzina 500+”?
  • Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.
  • 3-miesieczny termin, licząc od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko.
  • Wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
  • Od 1 lipca świadczenie otrzymują również dzieci umieszczone w innych instytucjonalnych formach pieczy zastępczej, czyli w pozostałych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych. Program obejmuje także dzieci umieszczone w domach pomocy społecznej.

Zmiany mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w szczególności zmian w sytuacji rodzinnej lub wyjazdu członka rodziny poza granicę RP, osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego świadczenie wychowawcze. Niepoinformowanie organu wypłacającego świadczenie wychowawcze, o zmianach mających wpływ na prawo do tego świadczenia może skutkować koniecznością zwrotu przez osobę uprawnioną nienależnie pobranych świadczeń.

Do pobrania:
  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego "500+": pobierz
  • Załącznik do wniosku świadczenia wychowawczego "500+": pobierz
  • Załącznik do wniosku w przypadku przebywania jednego z członków rodziny poza granicami kraju: link

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dostępne są informacje w jaki sposób złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze „500+” on-line: link