Największy konflikt zbrojny w historii – II Wojna Światowa rozpoczął się 81 lat temu 1 września 1939 r. atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę. Od lat na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Warzycach w pierwszą niedzielę września utrwalamy pamięć o tych wydarzeniach i bohaterach minionych lat. W tym roku obchody przypadły na dzień 6 września. Uroczystą Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii Warzyce ks. Mieczysław Piróg. W uroczystości rocznicowej wzięli udział harcerze, strażacy, rodziny ofiar oraz miejscowa ludność.

- Od wielu lat spotykamy się na tym cmentarzu, który jest niemym świadkiem tamtych lat. W latach 1940 – 1944 zginęło tutaj ok. 5 tysięcy osób – Polaków i Żydów, kobiet, mężczyzn, dzieci, mieszkańców naszego powiatu, ale nie tylko. Trudno w kilku słowach opowiedzieć o dramatach, które rozegrały się w tym czasie, o tragediach, które dotknęły tysiące rodzin, o przerwanych życiorysach -  powiedział Wojciech Piękoś Wójt Gminy Jasło.

Po Mszy świętej pod obeliskami upamiętniającymi pomordowanych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Oprawę uroczystości uświetnili: Chór Laurenti z Warzyc i Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu.