Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach w ostatnim czasie zakwalifikowała się do dwóch ogólnopolskich projektów szkoleniowych, których celem jest wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i kompetencje, które pozwolą na przeniesienie części oferty kulturalnej bibliotek w środowisko wirtualne.

Spotkania szkoleniowe i webinaria - wszystkie w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem platform internetowych i narzędzi IT, już się rozpoczęły i potrwają do września.

Bardzo prawdopodobne jest, że część zmian  jakie spowodowała pandemia i ograniczenia z tym związane okaże się trwała i będą one wymagać stałego rozwijania umiejętności pracowników kultury, by móc sprawnie funkcjonować online i pomagać w tym innym.

Projekt WIRTUALNE SZKOLENIA = REALNE KOMPETENCJE - realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Główny w ramach programu MKiDN “Kultura w sieci”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

W ramach tego projektu - 45 bibliotekarzy z całej Polski bierze udział w cyklu bezpłatnych szkoleń przygotowujących do organizacji różnego rodzaju wirtualnych imprez dla użytkowników, a następnie przeprowadzi w swoim środowisku wydarzenia kulturalne online.

Projekt BIBLIOTEKA ON-LINE realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenie LABIB (również program MKiDN „Kultura w sieci”). Bierze w nim udział 36 bibliotek z całego kraju, które dzięki temu rozszerzą ofertę swoich działań online dla różnych grup mieszkańców.

Bibliotekarze, biorący udział w spotkaniach zyskują możliwości rozwoju zawodowego i osobistego oraz szansę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi pracownikami bibliotek z całego kraju.

MAMY nadzieję, że dzięki tym szkoleniom BIBLIOTEKA będzie mogła zaproponować swoim użytkownikom takie działania, które w jak największym stopniu będą odpowiadać ich obecnym potrzebom.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach