W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej naborem wniosków na środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego do Programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2023” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle przeprowadza diagnozę potrzeb i przewidywanej liczby uczestników.

Program „Opieka wytchnieniowej” – edycja 2023 adresowany jest
  • do członków rodzin/opiekunów dzieci posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do członków rodzin/opiekunów osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne (I grupa z ZUS, KRUS),
  • usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobową opiekę nad tą osobą niepełnosprawną.

Celem programu jest czasowe odciążenie członków rodzin/opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie im czasu na odpoczynek i regenerację, wzmocnienie osobistego potencjału opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki.

Każda osoba zakwalifikowana do programu „Opieki wytchnieniowej” – edycja 2023 może otrzymać wsparcie w wymiarze do 240 godzin usługi opieki wytchnieniowej na rok 2023.

Do programu kwalifikowane będą osoby:
  • mieszkające na terenie gminy Jasło,
  • które sprawują bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego np. internatu, ośrodka szkolno-wychowawczego.

Udział w programie jest nieodpłatny.

Warunkiem aplikowania do programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2023 jest złożenie:
  • karty zgłoszeniowej,
  • kopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,
  • ankiety kwalifikacyjnej do programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023,
  • karty pomiaru niezależności funkcjonowania wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM.

Dokumenty należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle ul. Słowackiego 4 w pokoju nr 4 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Ośrodka do 10.11.2022 r.
Dodatkowe informacje można otrzymać telefonicznie tj. 13 44 366 42.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa---edycja-2023

UWAGA! Wraz z wnioskiem należy dołączyć aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Do pobrania:
  • Opis programu: pobierz
  • Karta zgłoszenia do programu: pobierz
  • Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny: pobierz
  • Ankieta kwalifikacyjna do programu: pobierz
  • Klauzula informacyjna w ramach programu (gmina): pobierz
  • Klauzula informacyjna w ramach programu (ministerstwo): pobierz