Halina Urban obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojej twórczości, jak sama autorka mówi o sobie: „Moja pasja to wiersze”.
Przygodę z pisaniem rozpoczęła w 2012 r. przelewając na papier swoje emocje i tak, jak pisze w jednym ze swoich wierszy, są „to tylko moje myśli, co kiełkują nad ranem niepokojem serca”.
Halina Urban pochodzi z Szebni, ale od ponad 40 lat mieszka w Warzycach. Ma w swoim dorobku jedenaście tomików wierszy. Pierwsze z nich ukazały się w 2013 r. i były to: „Emocje”, „Usta ciszy”, oraz tomik wierszy dla dzieci „Pora na uśmiech”. Po dwóch latach, w 2015 r. światło dzienne ujrzały dwa kolejne tomiki „Dwa oblicza” i „Splątane myśli”. Tomik z lipca 2016 r. nosi tytuł „W ogrodzie emocji” a w październiku 2016 wydana została druga książeczka z wierszami dla dzieci „Moja Wierszolandia”. „Ścieżkami emocji'' to rok 2017 a grudzień 2018 zaowocował ostatnim tomikiem „Gorzkie migdały”. Najnowsze z nich, wydane pod koniec 2022 roku to „W barwach jesieni” oraz „W krainie Wierszolandii”.
Jej wiersze można znaleźć w 16 ogólnopolskich antologiach: „Notes poetycki”, „Poezja współczesna o wielu twarzach”, „Kolor samotności”, „Nic bez Ciebie Mamo”, „Przemijanie”, „Peron Literacki”, „Na krawędzi słów”, „Gdyby nie ty tato”, „Talenty i pasje”, „Wiersze z szuflady”, „W klepsydrze czasu” jak również w Almanachach Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt” oraz w antologii regionalnej „Mój ślad” - (Warzyce 2016). Wiersze publikowane były także w lokalnej prasie tj: „Fakty jasielskie”, „Gazeta sanocka” i „Kwartalnik Ruchu Poetyckiego” ukazujący się razem z „Brzozowską Gazetą Powiatową”.
W 2018 r. otrzymała dwie statuetki Wójta Gminy Jasło „za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury” oraz za wygrany gminny konkurs i konkursowe wyróżnienia specjalne. Nominowana do Osobowości Roku w plebiscycie Nowiny 24.pl (II miejsce na szczeblu powiatowym).
Od listopada 2015 jest członkinią Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt” w Brzozowie. Należy do internetowych grup poetyckich (fb), gdzie wielokrotnie wygrywała prowadzone tam konkursy lub warsztaty a nagrywane wiersze odtwarzane były w poetyckim, internetowym radio.
Dziesięciolecie swojej twórczości zaowocowało podwójnym wydawnictwem „W barwach jesieni” dla dorosłych, oraz „W Krainie Wierszolandii” dla dzieci.
Fragment wiersza „Mogło by być” z tomiku „W barwach jesieni”:
- Tak pięknie by mogło być
- każdy z nas ma swoją ziemię
- kawałek nieba
- spokojne sny
- i w ciepłym domu
- siebie
- tak pięknie by mogło być
- pod dachem świata dla wszystkich jest miejsce
- pszenicznych łanów wystarczy nam
- by cieszyć się szczęściem….
W tym miejscu, już dziś zapraszamy serdecznie wszystkich na spotkanie autorskie z Haliną Urban 8 listopada na godzinę 15:30 do biblioteki w Szebniach. Będzie zrobiony plakat informacyjny.