Z dniem 10.05.2022 r. została podpisana Umowa pomiędzy Podkarpackim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie a Gminą Jasło. Na podstawie powyższej umowy, Gmina otrzymała w 2022 r. dotację celową z budżetu państwa na realizację Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w kwocie 9 000,00 zł.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

Szkoły z terenu Gminy Jasło, które otrzymały wsparcie na realizację powyższego Programu:

1. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jareniówce,
  2. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Niepli,
  3. Szkoła podstawowa im. Macieja Rataja w Opaciu,
  4. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. św. Jana Kantego w Osobnicy,
  5. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Wincentego Witosa w Osobnicy.

Całkowita wartość projektu: 11 250,00 zł.
Kwota dofinansowania z dotacji celowej państwa: 9 000,00 zł.
Wkład własny: 2 250,00 zł.