Narodowe Czytanie to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju. W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski objął Honorowy Patronat nad wydarzeniem, które miało przypomnieć wszystkim Polakom „Pana Tadeusza”- dzieło Adama Mickiewicza.
W poniedziałkowe południe, 19 września br. w Domu Ludowym w Warzycach odbyło się Narodowe Czytanie 2022 pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach, Filia w Warzycach, Szkołę Podstawową w Warzycach oraz Gminny Klub Seniora w Warzycach. Tym razem tematem – w Roku Romantyzmu i z okazji 200 rocznicy publikacji - były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
"Ballady i romanse" zostały wydane w Wilnie w 1822 r. Opublikowanie 14 utworów uważany jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.
Fragmenty wybranych „Ballad i romansów” odczytali na zmianę uczniowie klas 7 i 8 oraz członkowie Klubu Seniora. Ostatni fragment „Romantyczności” odczytał Sołtys Edward Owsiak. Inicjatywa wspólnego czytania młodzieży i seniorów była świetną okazją do spotkania się, wielu rozmów i wymiany doświadczeń.
Warto dodać, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości.
W trakcie spotkania można było otrzymać na swoim egzemplarzu książki lub w zeszytach do języka polskiego pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy – podziękowania za wzięcie udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Dziękujemy wszystkim, za aktywność w promowaniu jednego z najważniejszych dzieł literatury polskiej i za to, że zechcieli pozostawić na chwilę swoje obowiązki dla kultury. To był bezcenny czas obcowania z klasyką literatury polskiej.
Warzyce.pl