Odbyły się międzynarodowe polsko-słowackie ćwiczenia pod kryptonimem "ZÁCHRANA 2022" z udziałem jednostek OSP z terenu gminy Jasło oraz powiatu olkuskiego.

Ćwiczenia były bardzo dobrą okazją na integrację ze słowackimi strażakami, wymianę doświadczeń, zapoznanie z ich sprzętem oraz rozwiązaniami w taktyce działań. Od jakiegoś czasu strażacka polsko-słowacka przyjaźń rozwija się czego efektem są wspólne spotkania czy przede wszystkim wspólne ćwiczenia, czy to na terenie Polski, czy Słowacji. Na ten moment wiemy, że to na pewno nie są ostatnie takie ćwiczenia.

Krótko przed godziną 6:00 kolumna z powiatu jasielskiego wyjechała z miejscowości Trzcinica w kierunku przejścia granicznego w miejscowości Konieczna w powiecie gorlickim. Po przekroczeniu granicy jednostki z Polski udały się do miejscowości Chmeľová, gdzie w tamtejszym domu ludowym strażacy zjedli śniadanie i posilili się przed ćwiczeniami, następnie wszystkie zastępy udały się do miejscowości Zborov, gdzie na tamtejszej płycie niewielkiego lotniska odbyła się oficjalna zbiórka wszystkich zastępów biorących udział w ćwiczeniach. Podczas zbiórki omówiono założenie ćwiczeń, przydzielono zadania oraz uformowano szyk, po czym wszystkie zastępy udały się alarmowo na miejsce ćwiczeń.

Ćwiczenia zakładały pożar w kompleksie leśnym w wysoko położonym terenie, samochody średnie oraz ciężkie gaśnicze udały się niejako od prawej strony, gdzie prowadziły działania gaśnicze w natarciu na palący obiekt. Samochody lekkie wyposażone w motopompy miały znacznie trudniejsze zadanie, dojechały od drugiej strony, gdzie od dołu, od rzeki miały za zadanie zbudować zasilanie wodne do samej góry pod sam las, dystans wynosił około 1200 metrów, stanowiska pompowe docelowo znajdowały się co około 100 metrów, pomiędzy nimi budowany dwie nitki zasilające zbudowane z odcinków W75. Budowa stanowiska pompowego rozpoczęła się tak jak wspominaliśmy przy pobliskiej rzece Kamenec, gdzie pompa wysokiej wydajności zasilała dwoma odcinkami ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Tatra, który autopompą pchał wodę dalej do góry, dalej co 6 odcinków (plus minus 100 metrów) motopompy pożarnicze - najpierw Magirus, a później Tohatsu - podbijały ciśnienie aby doprowadzić wodę do samej góry. Przy każdy z odcinków pompowych znajdowała się linia W52, która na celu miała awaryjny upust wody w razie znacznego ciśnienia bądź podania wody w natarciu w razie zmiany sytuacji pożarowej. W ćwiczeniach używany był bardzo ciekawy i unikatowy pojazd gąsienicowy, który produkcyjnie miał zastosowanie jako bojowy wóz piechoty dla wojska.

Polską stronę reprezentowały: KSRG OSP Trzcinica (2 zastępy), OSP KSRG Osobnica, OSP KSRG Warzyce, OSP Bierówka oraz OSP Wolica i OSP Łaski jako obserwatorzy ćwiczeń. Z powiatu olkuskiego w Małopolsce przyjechała OSP Osiek KSRG. Strażakom towarzyszył między innymi Wójt Gminy Jasło, Komendant Powiatowy PSP w Jaśle, dowódca JRG PSP Jasło oraz Komendant Gminny OSP Gminy Jasło.

Serdeczne podziękowania składamy dla KSRG OSP Trzcinica za możliwość wyjazdu na ćwiczenia i możliwość relacjonowania ich dla naszych czytelników.

Źródło: Jasło112