Pogórzańskie kolędowanie

Dodano: 06.01.2020
A A A
Zespół Jaślanie kolejny raz wystąpił w Muzeum Regionalnym w Jaśle, pokazał tym razem „Kolędowanie Pogórzańskie”. Pod takim tytułem Zespół Pieśni i Tanica Jaślanie wraz z kapelą 5 stycznia zaprezentował dwie grupy kolędnicze. Pierwsza to tradycyjna grupa, gdzie można było zobaczyć wiele barwnych postaci jak: Cygan, Cyganka, która miała dziecko na rękach, Żyda, który prowadził turonia na sznurku oraz gwiazdę, której nie mogło zabraknąć. Przedstawienie to było prezentowane w przepięknej scenerii w Chacie Pogórzańskiej, gdzie była pokazana tradycyjna rodzina.

Druga grupa kolędnicza to zaś Draby i Dziad. Charakterystyczna grupa, która na głowach miała słomiane czapy, a w rękach dzierżyła drewniane kije otulone słomą, twarze wymalowane czarnidłem. To właśnie tak ubrani kolędnicy chodzili po domach w czasach naszych dziadków. Nie przypadkowo grupy te w tej kolejności po sobie występowały bo w pierwszym okresie świąt Bożego Narodzenia to właśnie tradycyjna grupa kolędnicza kolędowała i wieściła nową nowinę, zaś Draby kolędowanie rozpoczynali w Nowy Rok życząc pomyślności oraz urodzaju, szczęścia na to nowe lato, czyli Nowy Rok .

Program opracował i przygotował Instruktor Bogusław Banaś

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności