Wakacje, wakacje…

Dodano: 17.08.2015
A A A
W dniach 27.07 – 31.07.2015r. w świetlicy w Łaskach zostały zorganizowane zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje, wakacje…”
W dniach 27.07 – 31.07.2015r. w świetlicy w Łaskach zostały zorganizowane zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje, wakacje…”  według wcześniej przygotowanego planu. Zajęcia odbywały się w godzinach od 14.00 do 18.00 i uczestniczyło w nich łącznie ok. 100 uczestników w przedziale wiekowym 4 – 15 lat.

Akcja miała za zadanie zapewnienie letniego wypoczynku dzieciom w wieku szkolnym i gimnazjalnym z terenu Łask, Sobniowa czy Wolicy, które nie wyjechały na letni wypoczynek. Głównym założeniem zajęć było propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie rówieśniczej i społecznej poprzez wspólną zabawę i wybór właściwych form spędzania wolnego czasu. Zależało nam na wyrabianiu umiejętności właściwej organizacji czasu wolnego, kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz ukazywanie roli ruchu i czynnego wypoczynku w zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważne też było rozwijanie umiejętności porozumiewania się w grupach rówieśniczych, ukazywanie wartości płynących z rozwoju własnych zainteresowań, koleżeństwa i przyjaźni oraz bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Podczas zajęć z profilaktyki uczestnicy podnosili świadomość dotyczącą przyczyn sięgania po nikotynę, alkohol i środki zmieniające świadomość oraz uzależnień od nich, a także propagowania zdrowego stylu życia bez nałogów i uzależnień.


W poniedziałek i wtorek uczestnicy zajęć zapoznawali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej i sami próbowali swoich sił na fantomie ratowniczym. Zajęcia i zabawy  poprowadzili wolontariusze z  Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Jasło” przy Hufcu ZHP Jasło.Każdego dnia towarzyszyły uczestnikom zajęcia plastyczne   np. z karteczek metodą origamii  układali kwiaty-dalie. Przy użyciu plasteliny na papierowych talerzykach tworzyli prace o tematyce wakacyjnej.


                                                                                                                                           Środa upłynęła na malowaniu i zdobieniu szklanych słoików różnymi metodami plastycznymi oraz nauką robienia róż z bibuły pod okiem pani Agnieszki –instruktor zajęć świetlicowych w Opaciu . Następnie każdy z chętnych uczestników wybrał wzór, według którego jego buzia została właśnie tak pomalowana  specjalnymi kredkami tworząc ,,tatuaże’’- modele wykazali się dużym poczuciem humoru, pomysłowością i nieograniczoną wyobraźnią.W czwartek  do lasu wyruszyła wesoła wyprawa. A jej celem było drzewo na ognisko niezbędne do upieczenia kiełbasek. Po powrocie i rozpaleniu ognia uczestnicy nie mogli doczekać się ogniskowych rarytasów. Apetyty i humory  dopisywały. 


Piątek - ostatni dzień zajęć upłynął na wspólnych zabawach grupowych, zagadkach, kalamburach . Na zakończenie wakacyjnych zajęć każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz paczkę- niespodziankę. Pogoda i letni czas sprzyjał  zabawom na świeżym powietrzu, które rozwijały wśród dzieci chęć rywalizacji i współpracy w grupie, a także wzajemną pomoc i opiekę nad innymi. Dzieciaki grały również w gry stołowe, planszowe, układały puzzle, brały udział zagadkach, quizach oraz w rożnych konkurencjach sportowych, za które otrzymywały słodkie nagrody w postaci lizaków, cukierków i innych drobnych upominków.


Uczestnicy choć uśmiechnięci żałowali, że wesoły i pełen nowych wrażeń tydzień zajęć minął tak szybko. I ta opinia odzwierciedla  potrzebę corocznej organizacji tego typu  zajęć wakacyjnych.Zajęcia zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle-Świetlica w Łaskach.

Wszystkim, którzy przyczynili się pomocą przy organizowaniu zajęć w imieniu uczestników i swoim gorąco DZIĘKUJĘ.

E.StachuraCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności