Hafciarska galeria Barbary Filar

Dodano: 25.02.2013
A A A
Na kilku spotkaniach, w czasie zajęć feryjnych w bibliotece, artystka - amatorka zaprezentowała dzieciom swoje małe i wielkie dzieła. Uczestnicy mieli okazję poznać zapomnianą już trochę sztukę haftu.

Kawałek kanwy, trochę muliny,  igły,  wzór do wyszywania, a przede wszystkim  dużo zapału i cierpliwości to obowiązkowy zestaw  hafciarski, którym może pochwalić się  mieszkanka Trzcinicy Barbara Filar. Pasjonatka robótek ręcznych, hobbystka i wolontariuszka, od kilku lat  współpracująca  z  Filią Gminnej  Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.Na kilku spotkaniach, w czasie zajęć feryjnych w bibliotece,   artystka - amatorka zaprezentowała dzieciom swoje małe i wielkie  dzieła. Uczestnicy mieli okazję poznać zapomnianą już  trochę sztukę haftu.

 

Haft krzyżykowy i haft matematyczny w jakich specjalizuje się p. Barbara to bardzo pracochłonna technika. „Takie prace są niezwykle absorbujące i wciągające, a najprzyjemniejsza jest satysfakcja gdy obrazek jest już skończony”- twierdzi p. Barbara. Uczestnicy zajęć byli zachwyceni jak z kolorowych nici może powstać piękny obraz lub oryginalna kartka. „Zaczynamy od małych kompozycji o różnorodnej  tematyce, uczymy się, jak dobierać kolory nici i odczytywać wzory z szablonów haftu zamieszczone m.in.  w czasopismach hobbystycznych” - instruuje p. Barbara. „To ciekawa technika , która pomaga w  kształtowaniu  u dzieci takich cech osobowości  jak: sumienność, wytrwałość, staranność, samodzielność i dokładność ”- dodaje.

Uczestnicy spotkania mogli nauczyć się jak samodzielnie projektować wzór na papierze i  odczytywać schemat gotowy - obliczeniowy z czasopism. Artystka pokazywała także jak należy wykonać krzyżyk i w jaki sposób przygotować kanwę czy wykończyć brzegi.

Zainteresowane haftem okazały się szczególnie dziewczynki, bo z dawien dawna to typowo kobieca sztuka, która choć troszkę zapomniana na nowo może okazać się przyjemną, bezpieczną i wartościową formą spędzania  wolnego czasu.

Zajęcia odbyły się dzięki  dotacji pozyskanej przez
Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej,
w ramach projektu Fundacji Wspomagani Wsi
„Pożyteczne Ferie 2013 -Nasi wspaniali sąsiedzi”.

Agnieszka Jeleń


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności