Szebieńskie zadumania nad prozą

Dodano: 17.11.2010
A A A
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach w dniu 16 listopada br. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu szebieńskie zadumania nad prozą oraz promocja książki pt. "Kapłan Niezłomny" Zofii Macek.

"Dziś Twoja łódź na boskim oceanie,
maleńka, zagubiona w samotności płynie,
Ale w swym opuszczeniu ufa w Ciebie Panie,
że wśród gęstych mgły zasłon nie zbłądzi, nie zginie.
Mknie ku niebu widząc port swój z daleka.
Zapatrzony w blask Matki Bożej żeglujesz,
Z dróg blasku Jej spojrzenia nie zmiecie Cię zła fala,
Bo niepokalaną nad wszystko miłujesz".
Z. Macek

 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach w dniu 16 listopada br. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu szebieńskie zadumania nad prozą, które poświęcone było pamięci Księdza Prałata Józefa Opioły. Życie i losy tego niezwykłego kapłana opisała w swojej książce pt. "Kapłan Niezłomny" Zofia Macek.


Zofia Macek jest autorką wielu prac historycznych opisujących dzieje gminy Jasło i wsi Szebnie. Opracowała i wydała "Dzieje Szkoły Podstawowej w Szebniach", "Wieś Szebnie", "Parafia Szebnie", "Zarys Dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach", "OSP w Niepli na tle dziejów wsi" i barkę dla dzieci "W magicznym świecie pszczół". 


Na promocję książki biograficznej o niezłomnym kapłanie  przybyło wielu gości m.in.: mieszkańcy wsi Szebnie i okolicznych miejscowości, władze powiatu i gminy oraz władze lokalne i kościelne. Zgromadzeni z wielkim zaciekawieniem słuchali pisarki, która w ciekawy sposób opowiadała o życiu Księdza Prałata Józefa Opioły, o Jego poświęceniu i oddaniu, a także o tym że niejednokrotnie pomagając innym narażał własne życie.W czasie spotkania słuchacze również dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z bohaterem książki, m.in. głos zabrał znany tenor operowy pan M. Wiatr, którego dziadek doktor  Z. Tokarski współpracował z ks. Józefem Opiołą w czasie II wojny światowej niosąc pomoc ludziom uwięzionym w obozie zagłady w Szebniach.  

 

Miłą niespodzianką dla autorki pani Zofii Macek było otrzymanie Nagrody Wójta Gminy Jasło za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a także upowszechniania i ochrony dziedzictwa kultury na terenie Gminy Jasło.

 

Na wystawę o Księdzu Prałacie Józefie Opiole serdecznie zapraszamy do końca listopada do szebieńskiej biblioteki.

Spotkanie odbyło się w ramach Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego,
a organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.

GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności