Kultura Beskidu ponad podziałami

Dodano: 14.05.2009
A A A
8 maja 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wraz z Publicznym Gimnazjum w Szebniach i Warzycach zorganizowały w Chyrowej Międzygimnazjalny Plener Malarski z udziałem artysty malarza Zbigniewa Kolanko z Jasła i Małgorzaty Znój z Szebni.
8 maja 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wraz z Publicznym Gimnazjum w Szebniach i Warzycach zorganizowały w Chyrowej Międzygimnazjalny Plener Malarski z udziałem artysty malarza Zbigniewa Kolanko z Jasła i Małgorzaty Znój z Szebni. W plenerze udział wzięło również Gimnazjum Publiczne ze Zręcina.


Prawie stu osobowa grupa młodzieży przenosiła na papier i płótno niepowtarzalny krajobraz, w który wpisała się zabytkowa cerkiew w Chyrowej. Plener zorganizowano pod hasłem "Kultura Beskidu ponad podziałami" dla upamiętnienia piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Młodzi gimnazjaliści zwiedzili również Muzeum - Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Wzięli udział w lekcji historii w chacie zwanej Koniusznia powstałej w 1923 roku. W miejscu tym znajdują się militaria z czasów I i II wojny światowej. Chata posiada szczególnie bogaty zbiór eksponatów związanych z bitwą dukielską (broń, mundury, wyposażenia techniczne, sprzęt wojskowy, meble, mapy, dokumenty). Prostota i surowość ekspozycji wywarła duże wrażenia na młodzieży. Warto podkreślić, że eksponaty zebrane w muzeum pochodzą z niewielkiego obszaru działań wojennych z okolic Zyndranowej, Dukli i Iwli.

Prace wykonane przez gimnazjalistów można oglądać na wystawach w gimnazjum w Szebniach, Warzycach i Zręcinie.

S. Ablewicz, GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności