Na terenie powiatu jasielskiego funkcjonuje pięć punktów, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna (NPP) oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie (NPO).

Punkty te prowadzone są przez Okręgową Izbę Adwokacką, Okręgową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Rzeszowie oraz organizację pozarządową - Stowarzyszenie Sursum Corda z siedzibą w Nowym Sączu.

Tymi punktami są :
1. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Jaśle – mieści się w pomieszczeniach Powiatowego Ośrodka  Edukacji Nauczycieli, ul. Sokoła 6, 38-200 Jasło (Zespół Szkół Nr 4). Punkt świadczy nieodpłatną pomoc prawną w dni robocze od poniedziałku dopiątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 10.00 do 14:00. W punkcie porad prawnych udzielają adwokaci wskazani przez Okręgową Izbę Adwokacką w Rzeszowie.

2. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Jaśle – mieści się w budynku Przychodni nr 1 Samodzielnego Publicznego Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, ul. Mickiewicza 4, 38-200 Jasło. Punkt świadczy nieodpłatną pomoc prawną w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 14:00 do 18:00. W punkcie porad prawnych udzielają radcy prawni wskazani przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie.

3. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Osieku Jasielskim – mieści się w lokalu biurowym Urzędu Gminy w Osieku Jasielskim 112, 38-223 Osiek Jasielski. Punkt świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w dni robocze od poniedziałku do piątku(z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 7:30 do 11:30. W poniedziałek i wtorek  dyżur pełni mediator. W punkcie poradnictwa obywatelskiego  udzielają doradcy obywatelscy, radcy prawni oraz adwokaci wskazani przez Stowarzyszenie Sursum Corda  z Nowego Sącza.

4. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Skołyszynie – mieści się  w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa, Skołyszyn 283, 38-242 Skołyszyn. Punkt świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 14.00 do 18:00. W punkcie poradnictwa obywatelskiego udzielają doradcy obywatelscy, radcy prawni oraz adwokaci wskazani przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza.

5. Punkt nieodpłatnej  pomocy prawnej w Kołaczycach – mieści się w budynku Szkoły  Podstawowej  przy  ul. Szkolnej 7, 38-213 Kołaczyce. Punkt świadczy nieodpłatną pomoc prawną w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 8:00 do 12:00. W czwartek i piątek dyżur pełni mediator. W punkcie porad prawnych udzielają radcy prawni oraz adwokaci wskazani przez Stowarzyszenie Sursum Corda  z Nowego Sącza.

Kto może otrzymać pomoc?

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz odpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych;
Osoby samozatrudnione – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.

Zgłoszeń na poradę  dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu: 13 448 64 77 (w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-12.00). Osoby z dysfunkcjami narządów mowy i słuchu mogą dokonywać zgłoszeń na e-mail: npp@powiat.jaslo.pl. Adres e-mail służy jedynie do rejestracji osób, korzystających z pomocy prawnej. Prosimy o niewysyłanie żadnych zapytań dotyczących porady prawnej na wskazanego e-maila.

Osoby, które ze względu na stopień niepełnosprawności ruchowej oraz osoby z dysfunkcjami narządów mowy i słuchu nie są w stanie przybyć do punktu, będą mogły skorzystać z pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji poza punktem albo otrzymać poradę prawną, poradnictwo obywatelskie przez telefon lub drogą elektroniczną.

Porada prawna oraz poradnictwo obywatelskie będzie udzielana w warunkach i na zasadach adekwatnych do niepełnosprawności danej osoby. Bliższe informacje pod telefonem podanym do zapisów.