Wysoki kontrast

Oddział Podkarpacki PFRON przypomina o realizowanych obecnie programach skierowanych do osób indywidualnych: „Aktywny samorząd” oraz „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. PFRON uruchomił również nowe programy, których celem jest rozwiązanie jednego z istotniejszych przeszkód rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych jak brak dostępnego mieszkania.

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

Na pakiet „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” składa się „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. Celem obu programów jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej oraz wzrost niezależności osób z niepełnosprawnościami. Realizatorami programów są jednostki samorządów powiatowych. Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w SOW – Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Infolinia SOW: 800 889 777.

„Aktywny Samorząd” – złóż wniosek przez SOW

W ramach programu „Aktywny samorząd” do 31 sierpnia osoby z niepełnosprawnościami mogą otrzymać dofinansowanie kosztów:
  • zakupu sprzętu elektronicznego
  • oprzyrządowania do posiadanego samochodu
  • uzyskania prawa jazdy
  • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
  • utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
  • zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu
  • zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW). System pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach – począwszy od wypełnienie wniosku, aż po rozliczenie dofinansowania. Złożone wnioski zweryfikowane zostaną w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) zgodnie z miejscem zamieszkania.

Profil Zaufany

Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Posiadanie Profilu Zaufanego pomaga w procesie pobierania nauki, zapewnia nie tylko bezpieczny ale i darmowy dostęp do usług publicznych bez wychodzenia z domu.

Terminy

Termin składania wniosków w ramach Modułu I programu „Aktywny samorząd” mija 31 sierpnia.

Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym – dla wniosków dot. roku akademickiego 2022/2023 – termin do 10 października („Aktywny samorząd” – Moduł II).
Kontakt: „Aktywny Samorząd” i SOW: tel.: 17 28 39 318, infolinia SOW: 800 889 777.

Powrót do zdrowia, powrót do pracy!

Projekt „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” to program przekwalifikowania zawodowego, który zapewni uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Przeznaczony jest dla wszystkich osób, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.

Zapraszamy do projektu wszystkich chętnych, którzy:
  • z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji
  • mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie
  • mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym
  • od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.

Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Udział w projekcie

Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach:
  • zawodowym: ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej
  • psychospołecznym: mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym
  • medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?

Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Al. Jana Pawła II 13
00-828 Warszawa
z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”. 

Kontakt w Oddziale Podkarpackim PFRON: Agnieszka Ulak, aulak@pfron.org.pl, tel. 882 789 258. Projekt jest realizowany przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP.
 
Do pobrania:
  • Formularz zgłoszeniowy do udziału w rehabilitacji kompleksowej „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiające podjęcie lub powrót do pracy”: pobierz


 

Zobacz również

Posiadasz Kartę Dużej Rodziny? Możesz zwiększyć limit zużycia energii elektrycznej do 3 MWh w 2023 r.

XVI edycja międzynarodowych targów produktów i żywności wysokiej jakości EKOGALA 2022

Zawiadomienie o Sesji Rady Gminy Jasło

Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym

Zaproszenie do składania oferty na dystrybucję paliwa stałego dla mieszkańców Gminy Jasło przez podmioty prowadzące sprzedaż wyrobów węglowych

Harmonogram zajęć Klubu Seniora na listopad 2022 r.

Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

Gmina Jasło oczekuje na środki finansowe do realizacji wypłat dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła

Konsultacje projektu „Program współpracy Gminy Jasło z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2023 rok”

Poinformuj ZUS o zmianie adresu

Zapytanie ofertowe na sprzedaż samochodu pożarniczego marki Star 266 stanowiącej własność Gminy Jasło

Obwieszczenie o przystąpieniu do konsultacji społecznych "Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jasło na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2029"

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!