Program adresowany jest do użytkowników gospodarstw o powierzchni od 1 do 75 ha. Można dostać zwrot pieniędzy za wapno, którym się będzie wapnowało pole.

Co trzeba zrobić?
  1. Badanie gleby z wyliczeniem dawki wapna. Koszt 1 próbki to 15,25 zł. Badanie ważne jest od 01.01.2017 r. przez 4 lata. Jedna próbka może reprezentować maksymalnie 4 ha pola.
  2. Kupić na fakturę wapno do wapnowania pola w ilości wyliczonej przez Stację Chemiczno-Rolniczą. Faktura musi być zapłacona. Ważne są faktury wystawione od 1 czerwca 2019 r. do 31 października 2023 r. Na fakturze nazwa wapna musi być napisana zgodnie z rozporządzeniem, musi zawierać także typ, odmianę i minimalną zawartość CaO. Podatek VAT 8%.
  3. Wypełnić elektronicznie wniosek wraz z załącznikami dostępny na stronie: www.schr.gov.pl, a najlepiej udać się do doradcy Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Gotowy wniosek z załącznikami można przesłać lub zawieźć do Stacji Chemiczno-Rolniczej w Rzeszowie ul. Chmaja 3. Badanie gleby, faktura, wniosek i załączniki muszą być na tą samą osobę, która składa wniosek o płatność do Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa. We wniosku piszemy do kiedy wysiewamy wapno. Mamy czas do roku od zakupu, ale wysiewamy później, niż składamy wniosek.
  4. Dopłatę dostajemy od 1 tony czystego tlenku wapnia lub wapnia i magnezu. Pieniądze są płacone w zależności od wielkości gospodarstwa, zgłoszonej do Agencji:
    • Od 1 do 25 ha - do 300 zł/1 tonę tlenku
    • Pow. 25 do 50 ha - do 200 zł/jw.
    • Pod. 50 do 75 ha - do 100 zł/jw.
  5. Do programu można zgłosić działki o pH 5,5 lub niższym.
  6. Tą samą działkę można zgłosić 1 raz na 4 lata.
  7. Jeżeli zakupione wapno będzie droższe niż dopłata, to rolnik dostanie zwrot pieniędzy do wysokości dopłaty, a reszty nie.
  8. Gdy zakupione wapno będzie tańsze niż dopłata, to rolnik dostanie tylko tyle, ile kosztowało.
  9. Jeżeli rolnik kupi więcej wapna, niż wyliczyła mu Stacja, to dopłatę dostanie tylko do ilości wyliczonej przez Stację.
  10. Gdy rolnik kupi mniej wapna, niż wyliczyła mu stacja, to dostanie dopłatę tylko do tych ton, które kupił.
  11. Dopłata do wapna pochodzi z płatności de minimis. Pieniądze wypłaca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Kwotę dofinansowania oblicza się w oparciu o kalkulator dostępny na stronie Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej www.schr.gov.pl.

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Rzeszowie
ul. Chmaja 3, 35-021 Rzeszów
www.schr.gov.pl

Punkt przyjęcia próbek tel. 664 974 811.

Specjalista terenowy: Józef Gumienny tel. 604 415 557

Do pobrania:
  • Skrócona instrukcja pobierania próbek: pobierz