Wysoki kontrast

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej.

Rehabilitacja jest organizowana w formie 21 dniowych turnusów, prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacyjnych w Horyńcu Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Świnoujściu, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie i Jedlcu. Mogą z niej skorzystać wszyscy rolnicy objęci ubezpieczeniem społecznym. 

 
Wskazania do rehabilitacji
Wskazaniami do rehabilitacji leczniczej realizowanej w Centrach są schorzenia narządu układu ruchu oraz choroby układu krążenia.
Na podstawie rozporządzenia MRiRW z 19 lipca 2013 r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez KRUS na rehabilitację leczniczą z rehabilitacji mogą korzystać osoby spełniające jeden z następujących warunków:
  • podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie,
  • podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą,
  • mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowały zdolność do samodzielnej egzystencji.
 
Procedura
Wniosek na leczenie rehabilitacyjne wystawia lekarz leczący. Do wniosku należy dołączyć aktualne badania: morfologia krwi, mocz, EKG, RTG klatki piersiowej i w przypadku kobiet zaświadczenie ginekologiczne o braku przeciwwskazań do odbycia rehabilitacji stacjonarnej. Wypełniony wniosek należy złożyć (osobiście lub wysłać pocztą)  w Oddziale Regionalnym lub placówce terenowej Kasy. 
Po złożeniu wniosek jest sprawdzany pod względem formalnym i poddawany jest ocenie merytorycznej. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnik otrzymuje propozycję wyjazdu. Poddanie się rehabilitacji jest całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników, z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania w CRR. W przypadku gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymuje skierowanie na turnus rehabilitacyjny. 
Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.
Obowiązujący druk: „Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą” dostępny jest w placówkach Kasy lub na stronie internetowej KRUS www.krus.gov.pl 

 
Jak często można korzystać z rehabilitacji?
Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby, które mają ustalone prawo do renty okresowej lub do przedłużonego zasiłku chorobowego mogą ponownie skorzystać z rehabilitacji po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.
 
Koszty
Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszt przejazdu do CRR w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.
Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W chwili obecnej czas oczekiwania na wyjazd do CRR nie przekracza 3 miesięcy.  Rolnik skierowany na rehabilitację leczniczą ma obowiązek poddać się bezpłatnemu badaniu na COVID-19. Ze względu na stan epidemiczny, kuracjusze zakwaterowani są w pokojach jednoosobowych.
Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.
 
Agata Borcz 
Starszy Specjalista
OR KRUS w Rzeszowie

Zobacz również

Posiadasz Kartę Dużej Rodziny? Możesz zwiększyć limit zużycia energii elektrycznej do 3 MWh w 2023 r.

XVI edycja międzynarodowych targów produktów i żywności wysokiej jakości EKOGALA 2022

Zawiadomienie o Sesji Rady Gminy Jasło

Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym

Zaproszenie do składania oferty na dystrybucję paliwa stałego dla mieszkańców Gminy Jasło przez podmioty prowadzące sprzedaż wyrobów węglowych

Harmonogram zajęć Klubu Seniora na listopad 2022 r.

Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

Gmina Jasło oczekuje na środki finansowe do realizacji wypłat dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła

Konsultacje projektu „Program współpracy Gminy Jasło z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2023 rok”

Poinformuj ZUS o zmianie adresu

Zapytanie ofertowe na sprzedaż samochodu pożarniczego marki Star 266 stanowiącej własność Gminy Jasło

Obwieszczenie o przystąpieniu do konsultacji społecznych "Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jasło na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2029"

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!