Mammografia:
  • to badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjnie;
  • umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych piersi;
  • jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres zamieszkania pacjentki;
  • wykonywana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej.

Dla kogo?
Z badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesięcy nie korzystały z tego programu i nie chorowały na raka piersi.

Co zabrać ze sobą na badanie?
  • dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji;
  • okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (dotyczy osób z wadą wzoru);
  • zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Jak przygotować się do badania?
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Gdzie będą wykonywane badania?
Najbliższe badania wykonywane będą 27.11 br. w Jaśle przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 15 (przy pływalni) w godzinach 9:00 - 16:00. Ze względu na zachowanie zasad sanitarno-epidemiologicznych i bezpieczeństwo zarówno pacjentek jak i realizatorów świadczeń, wskazane jest wcześniejsze ustalenie godziny badania. Rejestracji można dokonać pod numerem telefonu: 58 666 24 44.

Z przyczyn niezależnych od OW, świadczeniodawcy mogą odwołać zaplanowane pobyty (np. awaria), aktualizowany harmonogram znajduje się pod linkiem: https://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/informacje/harmonogram-mammobusow/

Badania mammograficzne można wykonać także w ośrodkach stacjonarnych przez cały rok, w dogodnym dla pacjentek terminie. Wykaz ośrodków w załączniku.
Do pobrania:
  • Program profilaktyki raka piersi: pobierz