OŚiGK.7003.7.2021 Jasło, dnia 27 kwietnia 2021 roku
I N F O R M A C J A za 2020 rok
na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2020 roku poz. 1439 ze zm.).
1. Dane podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy wiejskiej Jasło w 2020 roku:
Produkcja Handel Usługi „EKOMAX” Jerzy Kotulak, ul. Hankówka 28, 38-200 Jasło, tel. 609 903 310
2. Miejsce zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy wiejskiej Jasło niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania:
Odpady niesegregowane (zmieszane) były zagospodarowane:
- Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w Zabrzu, woj. śląskie
- Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w Stalowej Woli, woj. podkarpackie
- Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych – sortownia odpadów komunalnych zmieszanych i z selektywnej zbiórki w Wolicy, woj. podkarpackie
- Spalarnia odpadów komunalnych – instalacja termicznego przekształcania z odzyskiem energii w Rzeszowie, woj. podkarpackie.
Bioodpady stanowiące odpady komunalne:
- W 2020 roku, nie odebrano od właścicieli nieruchomości bioodpadów.
Pozostałość z sortowania odpadów komunalnych przeznaczono do składowania:
- Składowisko Stalowa Wola, gm. Stalowa Wola, woj. podkarpackie
- Składowisko Kozodrza, gm. Ostrów, woj. podkarpackie
- Składowisko Średnie Wielkie, gm. Zagórz woj. podkarpackie
- ZGK „ZAW-KOM” Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, Kielcza, gm. Zawadzkie, woj. opolskie
- BPK Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, Bytom, gm. Bytom, woj. śląskie
- Składowisko Cofinco Poland Sp. z o.o. Jastrzębie Zdrój, gm. Jastrzębie Zdrój woj. śląskie
- ITOŚ Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, Lipie Śląskie, gm. Pawonków, woj. śląskie.
3. Osiągnięte przez gminę wiejską Jasło w roku kalendarzowym 2020 wymagane poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:
Gmina Jasło w analizowanym okresie osiągnęła poziom w wysokości 52,83 % – na 50% poziom wymagany i konieczny do osiągnięcia przez gminę w 2020 roku. Poziomy jak i sposób ich obliczenia określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 roku, przytoczone w niniejszej analizie.
Wymagany przepisami prawa poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w stosunku do masy wytworzonych tych odpadów w 1995 roku – został osiągnięty w 2020 roku, zgodnie
z regulacjami prawnymi w tym zakresie, a mowa tutaj o Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 roku w sprawie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.
Osiągnięty przez Gminę Jasło w 2020 roku poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami dla innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych został osiągnięty w 100 %.
Poziom podmiotu odbierającego odpady komunalne na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości – na terenie gminy wiejskiej Jasło brak takich umów, z uwagi na gminny system gospodarki odpadami komunalnymi obejmujący tereny zamieszkałe jak i niezamieszkałe.
4. Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK):
Brak ww. punktów na terenie gminy wiejskiej Jasło. Gmina planuje korzystać z PSZOK-u zlokalizowanego na terenie miasta Jasło, po jego modernizacji.
5. Podmiot zbierający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym:
Produkcja Handel Usługi „EKOMAX” Jerzy Kotulak, ul. Hankówka 28, 38-200 Jasło, tel. 609 903 310 – zbiórka takich odpadów 2 razy w roku t.j. wiosną i jesienią, ewentualnie wg potrzeb.
6. Punkty zbierania odpadów folii, sznurka i opon, powstających w gospodarstwach rolnych lub zakładów przetwarzania takich odpadów.
Opony zostały zebrane podczas jednorazowej akcji przez podmiot PHU EKOMAX Jerzy Kotulak, ul. Hankówka 28, 38-200 Jasło. Właściciel nieruchomości – gospodarstwa rolnego mógł odwieźć tego rodzaju odpady, indywidualnie do dowolnego zakładu wulkanizacyjnego.
Punkty zbierania, przetwarzania odpadów folii i sznurka:
- „EURO-EKO” Sp. z o.o. ul. W. Polskiego 3, 39-300 Mielec
- REMONDIS Medison Sp. z o.o. ul. Hetmańska 120, 35-078 Rzeszów
- WIBO JZ Sp. z o.o. (PUHP Jerzy Zając) Wola Mielecka 1A, 39-300 Mielec
- Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. ul. Żwirki i Wigury 3, 37-300 Leżajsk
- TRANSPRZĘT Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, Zabłotce 51, 38-500 Sanok
- „DEZAKO” Sp. z o.o. ul. Rzeszowska 14, 39-200 Dębica
- Procam Agronomia Sukcesu, ul. Nowy Świat 42/44, 80-299 Gdańsk (oddziały m.in.: Wietlin Trzeci woj. podkarpackie, Sułków woj. małopolskie)