Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu

Dodano: 03.10.2008
A A A
Działalność GOK-u, świetlic, Kapeli "Trzcinicoki".
 

Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu został utworzony 1 sierpnia 2007r. jako samorządowa Instytucja Kultury.

GOK realizuje zadania z zakresu upowszechniania kultury, w szczególności:

 • edukacja kulturalna środowiska i wychowania przez sztukę,
 • integrowanie społeczności lokalnych gminy poprzez współtworzenie warunków do kultywowania i upowszechniania narodowych, regionalnych i środowiskowych wartości kulturowych,
 • koordynowanie działalności kulturalnej na terenie gminy przy współpracy z placówkami oświatowymi, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy,
 • promowanie zespołów twórczychi indywidualnych artystów,
 • organizacja imprez kulturalnych i rekreacyjnych,
 • kultywowanie tradycji, tworzenie warunków dla rozwoju: folkloru, rękodzieła ludowego i artystycznego oraz amatorskiego ruchu artystycznego,
 • prowadzenie kursów, szkoleń, zajęć warsztatowych i innych form pozaszkolnej działalności oświatowej z dziećmi i młodzieżą,
 • dokumentacja informacji dotyczących dóbr kulturowych z terenu gminy,
 • współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami realizującymi podobne zadania.

 

Przy Gminnym Ośrodku Kultury działają:

 • Świetlice Młodzieżowe -które działają w 15 miejscowościach Gminy.
  Oferują dzieciom i młodzieży możliwość atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.Są organizatorami warsztatów plastycznych (malarstwo, szkic, bibułkarstwo), a także imprez sportowych (turnieje: szachowy, tenisa stołowego i bilardowy),
 • Orkiestra Dęta z Osobnicy,
 • Kapela Ludowa "Trzcinicoki", która powstała w 1995r. a grają w niej trzy pokolenia - najmłodszy intrumentalista 28 lat a najstarszy 80 lat. Dziewięcioosobowy skład instrumentalny kapeli jest typowy dla Pogórza Jasielskiego.

Trzcinicoki to grupa instrumentalistów i muzyków, promująca rodzimy folklor, autentyczny repertuar, styl muzykowania i śpiew ludowy regionu Karpat. Kapela zdobywa nagrody i wyróżnienia. Tradycją zespołu stało się uczestnictwo w przeglądach folklorystycznych w całym kraju i za granicą ( Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Rumunia )m.in.: " Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej, "Gliniany Dzban"i "Pawie Pióra" w Tarnowie, "Kropa" w Krośnie i inne.

W 2007r. po raz kolejny regionalna kapela Trzcinicoki zdobyła nagrodę i najwyższe wyróżnienie na : "41 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych " w Kazimierzu nad Wisłą muzycy zdobyli BASZTĘ – nagrodę główną Festiwalu, oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Polskie Radio S.A.

W 2008r. Kapela ludowa "TRZCINICOKI" uczestniczyła w XXVI Konkursie Muzyki Ludowej, Instrumentalistów, Śpiewaków i Drużbów Weselnych pn. "DRUZBACKA" w Podegrodziu zdobywając nagrodę główną GRAN PRIX - Złote Basy, natomiast członek kapeli
P. Eugeniusz Kopera - w kat. solista / instrumentalista zdobył I miejsce.

 

Występy muzyków można podziwiać także na licznych imprezach kulturalnych organizowanych na terenie Gminy oraz Powiatu Jasielskiego.

 

 Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności