ZAJĄCZEK WIELKANOCNY W ŻÓŁKOWIE

Dodano: 04.04.2017
A A A
W czwartek, 24 marca,  w świetlicy GOK w Żółkowie odbyły się wielkanocne warsztaty plastyczne pod hasłem ,,Zajączek wielkanocny’’. W zajęciach wzięli udział podopieczni ze świetlic z Żółkowa, Niegłowic i Łask oraz zaprzyjaźnione panie z KGW. Materiałem z którego powstały te sympatyczne zwierzaki było…..zwykłe siano oraz różnego rodzaju ozdoby pasmanteryjne. Wyobraźnia uczestników pozwoliła na piękne wiosenno - wielkanocne ozdobienie zajączków. Każdy z uczestników wykonaną przez siebie figurkę mógł zabrać do domu aby przystroić nią wielkanocny stół.  
  
J.Pawluś
 
A oto kilka zdań na temat skąd wziął się zajączek w chrześcijańskiej tradycji:


W okresie wielkanocnym zajączki można j znaleźć wszędzie – w dekoracjach świątecznych, kartkach z życzeniami, wystawach, reklamach. Te sympatyczne zwierzaczki na dobre wrosły już u nas w tradycję świąt Wielkiej Nocy. O ile jednak wielkanocna symbolika baranka i kurczęcia raczej nie przysparza większych problemów, to wiele osób zadaje sobie pytanie – skąd tak naprawdę wziął się tam zajączek?

Puszysty zajączek przynoszący na Wielkanoc dzieciom prezenty budzi pozytywne emocje i skojarzenia. Nie zawsze tak było. W wielu tradycyjnych wierzeniach obraz zająca odbiega od współczesnej sielankowej wizji szaraka.

Niektórzy współczesnego umiejscowienia zajączka w tradycji doszukują się już w mitologii. Bowiem nie ulega wątpliwości, że z dawnych czasów pochodzi symbolika zająca jako zwierzęcia niezwykle płodnego. Później jego niezmierną płodność wiązano z obfitością i pomnażaniem dóbr, co znajdowało wyraz w przedchrześcijańskich rytuałach mających zapewnić urodzaj.  Można go też zobaczyć w dawnej ikonografii pod stopami Marii Panny, a zatem w pozycji znamionującej rezygnację z dzikiej swobody i sprośności. W takiej postaci mógł się już stać symbolem biednych, słabych i pokornych.

Bez wątpienia obrzędowość chrześcijańska symbolikę zająca„przyswoiła sobie z wierzeń pogańskich i w konsekwencji stworzyła kompozycję dość niezwykłą. Znany z popularnej świątecznej ikonografii wielkanocny zajączek „znoszący” jajo stał się zwielokrotnionym w planie przedstawienia symbolem  wiosennej odnowy życia” – pisał Piotr Kowalski w książce „Znaki Świata”.

Skojarzenie zająca z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się obrazki przedstawiające te zwierzątko w sąsiedztwie jajek wielkanocnych. Nie wiadomo jednak do końca, gdzie jest źródło tej symboliki. Na ten temat krążą różne teorie, spośród których najbardziej popularne są dwie. Pierwsza – że jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze. Druga – że pojawienie się tego zwierzęcia niejako zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku. Nie bez znaczenia może być też fakt, że kiedyś w Anglii tuż po świętach wielkanocnych rozpoczynał się sezon polowań na zające. W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany „zajączek”, popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale przyszedł do nas z Niemiec. Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się na poszukiwanie ukrytych prezentów.
Źródło: www.ekologia.pl

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności