TYDZIEŃ DLA ZIEMI

Dodano: 25.04.2016
A A A


 
Od 18 do 21 kwietnia w świetlicy w Żółkowie zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne, których głównym materiałem twórczym były ,,śmieci’’.A wszystko to z okazji Światowego Dnia Ziemi, który przypadał w tym roku 22 kwietnia. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało - ,,PALĄCY TEMAT - NISKA EMISJA’’.                                                             

Temat ten ma za zadanie zwrócić uwagę oraz edukować na temat jakości powietrza w Polsce, uświadamiać,   jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz uczyć, jakie działania podjąć, aby nastąpiła pozytywna zmiana. Przeciwdziałanie niskiej emisji, ale też emisji CO2 to bardzo aktualny temat. Stan powietrza w wielu miejscach w Polsce, budzi zastrzeżenia. Badania wskazują na bezpośredni wpływ złej jakości powietrza na stan zdrowia Polaków.

Jest to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970r. w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to 1990 rok. Na całym świecie organizowane są wówczas festyny, różnego rodzaju mitingi oraz imprezy o charakterze ekologicznym, a wszystko po to, abyśmy zaczęli dbać o naszą Matkę Ziemię. Oprócz w/w zabaw i imprez organizowane są tzw. akcje ,,sprzątania świata’’.  Międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie ma  też  na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Dlatego uczestnicy zajęć świetlicowych w Żółkowie postanowili  włączyć się czynnie w tę szczytną akcję. Jednego dnia pomogli uporządkować obejście wokół budynku świetlicy , plac zabaw i boisko piłkarskie (oczywiście segregując śmieci). Następne trzy dni poświęcili na zajęcia plastyczne . W pierwszej kolejności powstała kolorowa gazetka przypominająca o Dniu Ziemi.  Zadziwiające i zaskakujące jest to,  jak ''śmieci'' potrafią okazać się przydatnymi i funkcjonalnymi przedmiotami, a nawet zabawkami. Młodzi artyści dali ''śmieciom'' drugie życie. Wykorzystali do tego min.: rolki po ręcznikach i papierze toaletowym z których powstały śmieszne zwierzaki oraz przyborniki na biurko. Duża plastikowa butla, foliowa reklamówka i oto dzieciaki wymyśliły - meduzę pływającą w głębinach oceanu. Kolorowe papierowe ulotki i gazety posłużyły za główny materiał do stworzenia fantazyjnych obrazów oraz ramek na zdjęcia. Należy zaznaczyć, że młodzi ludzie posiadają  już dużą świadomość ekologiczną, ale to my dorośli powinniśmy dawać im przykład i zachęcać do dbania o naszą planetę. To MY  - DOROŚLI pozostawiamy im spadek w postaci zatrutego środowiska.

Do pomocy w  porządkowaniu obejścia świetlicy przyczyniły się również panie z KGW z Żółkowa, za co bardzo Im dziękuję. Dziękuję także dzieciom i młodzieży za udział i zaangażowanie w akcji.J.Pawluś

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności