TYDZIEŃ Z INTERNETEM

Dodano: 02.04.2019
A A A

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, do której co roku włącza się coraz więcej firm i instytucji.

Od kilku lat także Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy uczestniczy w tej inicjatywie. W tym czasie są organizowane spotkania, lekcje biblioteczne i pogadanki podczas których bibliotekarze przekonują, że warto korzystać z dostępnych niezliczonych zasobów wiedzy tak, aby nasze życie było lepsze i wygodniejsze.

W tym roku szczególną uwagę  zwracamy na potrzebę bardziej świadomego korzystania z Internetu.  Widzimy, jak bardzo informacje z sieci wpływają na sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość, i jakie konsekwencje społeczne przynosi rozpowszechnianie się nieprawdziwych wiadomości – tzw. “fake newsów”.

W piątek, 29 marca w FGBP w Trzcinicy odbyło się spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej i lekcja biblioteczna pt.: „Detektyw na tropie”. Były to szczególne zajęcia dla młodzieży, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat źródeł informacji w Internecie oraz kształcenie umiejętności skutecznego szukania informacji. Uczestnicy dowiedzieli się min: w jaki sposób można bardziej świadomie korzystać z sieci, jak oceniać rzetelność i prawdziwość rozpowszechnianych informacji, jak szukać interesujących nas treści, by uzyskać jak najwięcej trafnych wyników i jak poruszać się w sieci, by móc czerpać z Internetu jak najwięcej korzyści i ustrzec się przed zagrożeniami. Ponadto uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym są “fake newsy”, dlaczego są one tak niebezpieczne i jak można się przed nimi chronić.  

Spotkanie, w formie krótkiego wykładu, połączone z ćwiczeniami wyszukiwawczymi to doskonały pomysł na to by zachęcić młodzież do bardziej świadomego i rozsądnego korzystania z informacji.

A. Jeleń

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności