Strażacy Ochotnicy Gminy Jasło ćwiczą akcje ratownicze na lodzie.

Dodano: 21.02.2017
A A A
W dniu 11.02.2017 roku na zbiorniku wodnym w obiekcie rekreacyjnym „Przystanek Kwiatowa” w Jaśle strażacy z ochotniczych straży pożarnych Gminy Jasło ćwiczyli działania ratownicze z zakresu ratownictwa na lodzie. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z OSP:
1.    Warzyce – KSRG,
2.    Osobnica – KSRG,
3.    Trzcinica,
4.    Bierówka,
5.    Gorajowice,
6.    Niepla,
7.    Szebnie,
8.    Zimna Woda,
9.    „Florian” Żółków.
 
Organizatorem ćwiczeń był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Gmina Jasło a prowadzącym Komendant Gminny OSP Mateusz Błasik, który na co dzień pełni służbę jako oficer Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, jako: strażak-ratownik, płetwonurek.

Do udziału w ćwiczeniach zaproszono Jednostkę PSP w Jaśle, którą reprezentował zastęp ratowniczy do działań m.in. na lodzie i w wodzie oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle i Straży Miejskiej, którzy w trakcie swojej służby również spotykają się z potrzebą niesienia natychmiastowej pomocy osobom tonącym.

Pierwszym etapem ćwiczeń było odpowiednie przygotowanie miejsca działań, tj. wycięcie otworów w lodzie na zbiorniku wodnym, rozłożenie sprzętu ratowniczego i odpowiednich ubrań do pracy w wodzie. Następnie odbyła się zbiórka uczestników ćwiczeń. W imieniu organizatorów ćwiczących i obserwatorów powitał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP – Tomasz Socha, który podziękował za przybycie pomimo trudnych warunków atmosferycznych. Część teoretyczną ćwiczeń wraz z prezentacją sprzętu ratowniczego oraz warunków bhp omówił Komendant Gminny OSP – Mateusz Błasik.

Strażacy, którzy wyrazili chęć pozorowania roli osób poszkodowanych – pod którymi załamał się lód –  zostali wyposażeni w odpowiednie ubrania ochronne do pracy w wodzie i zajęli miejsca w wydrążonych otworach tafli lodu. Odpowiednio przygotowane zespoły strażaków przystępowały do działań ratowniczych z wykorzystaniem posiadanego sprzętu – tj. odpowiednio zabezpieczonej drabiny, bosaka, liny, gałęzi, itp., a następnie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego do prowadzenia tego typu działań – sanie lodowe – będącego na wyposażeniu PSP w Jaśle.

Po zakończonej części praktycznej ćwiczeń oraz złożeniu wykorzystywanego sprzętu ratowniczego, jak również zabezpieczeniu wydrążonych otworów w lodzie strażacy udali się na ciepły poczęstunek przygotowany przez druhów OSP z Żółkowa.

W podsumowaniu ćwiczeń Prezes Tomasz Socha jeszcze raz podziękował ich uczestnikom oraz zaproszonym gościom za chęć nabywania nowych umiejętności do prowadzenia ćwiczonych elementów działań ratowniczych. Prezes dodał, że tego typu ćwiczenia organizowane są po raz pierwszy dla strażaków ochotników z Gminy Jasło i są ważne, jak również potrzebne, gdyż w trakcie takich ćwiczeń dzięki wskazówkom udzielanym przez Komendanta Błasika oraz strażaków z PSP Jasło wiemy, jak się zachować i co zrobić w tego typu działaniach ratowniczych. Podziękowania zostały skierowane również do Komendanta Gminnego OSP Mateusza Błasika za przygotowanie i bezpieczne prowadzenie ćwiczeń oraz Naczelnika OSP Żółków druha Grzegorza Kurowskiego za przygotowany i podany ciepły posiłek. Komendant Błasik omówił realizację założonego celu ćwiczeń i na koniec życzył wszystkim bezpiecznego powrotu do jednostek.

Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP.
    

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności