RANKING BIBLIOTEK 2018

Dodano: 05.12.2018
A A A
 
28 listopada 2018 r., w siedzibie Biblioteki Narodowej w Pałacu Krasińskich w Warszawie, podczas uroczystej Gali, ogłoszono wyniki Rankingu Bibliotek 2018, organizowanego przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita".
MAMY POWÓD DO DUMY.!!!!

48 miejsce w skali kraju i 5 w województwie podkarpackim dla naszej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach i jej FGBP w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach. W Rankingu o tytuł tej najlepszej placówki walczyło 750 bibliotek.

Także jest się czym cieszyć, a motywacja do pracy wzrosła 100%.

W gronie bibliotek, które wzięły udział w ósmej edycji Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej" 2018, najlepszą biblioteką na Podkarpaciu okazała się Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie otrzymując 6. miejsce w rankingu. Druga to Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie z 14 miejscem w rankingu, a trzecia z najlepszych w naszym regionie to Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale z 29 miejsce w rankingu. Bardzo dobrze poradziły sobie także biblioteki z gminy wiejskiej Jasła, Kolbuszowej, Stalowej Woli, Lubaczowa,  Padwi Narodowej i Miejsca Piastowego.

Laureatów wyłoniono na podstawie ankiety dotyczącej m.in. powierzchni bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średniego zatrudnienia w placówce bibliotecznej, czasu pracy biblioteki, wielkości księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkości księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, ilości zakupionych nowych książek.

Punkty przyznawane były także za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie.

Ankieta Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej" została wysłana do 2300 bibliotek, do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-gminnych i miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu) w Polsce. Wśród stu pięćdziesięciu pierwszych bibliotek, które wzięły udział w rankingu, znalazło się 10 bibliotek z woj. podkarpackiego w tym dwie z powiatu jasielskiego GBP w Jaśle z/s w Szebniach miejsce 48 i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle miejsce 98.

Dla nas to zaskoczenie i zaszczyt, że kolejny raz nasze Biblioteki oceniono tak wysoki, cieszymy się z oceny, a wszystkim zwycięskim bibliotekom serdecznie gratulujemy.
 
S. Ablewicz
dyrektor GBP w Jaśle z/s w Szebniach
 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności