POWIEDZIAŁ BARTEK, ŻE DZIŚ TŁUSTY CZWARTEK

Dodano: 05.03.2019
A A A
          ….a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła’’. A my w świetlicy GOK w Żółkowie nasmażyliśmy w tłusty czwartek z uczestnikami zajęć świetlicowych pyszne serowe oponki. Najmłodsze uczestniczki bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowywaniu ciasta, a następnie w wykrawaniu ciasteczek. Bo przecież zgodnie z tradycją ,tego dnia należy zjeść choć jednego pączka, po to aby przez resztę roku nam się wiodło . Oponki udały się wyśmienicie i zostały ze smakiem zjedzone przez uczestników zajęć świetlicowych, a tradycji stało się zadość.                                                                                                                                                                                    
              Ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem, a zarazem ostatnia przed Wielkanocą okazja, by beztrosko oddać się karnawałowemu nieumiarkowaniu w jedzeniu. Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od kilku wieków. Dawniej biesiadowanie w zapusty ciągnęło się przez kilka dni, aż do wtorku przez Popielcem. Sam Tłusty Czwartek od lat nierozerwalnie wiąże się z pączkami. Zwyczaj ich masowej konsumpcji miał niegdyś również swoje przyczyny ekonomiczne - przed okresem postnym trzeba było zużyć zapasy tłuszczu, cukru, jaj i owoców – w istocie trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na spożytkowanie tych składników. Obecnie w Tłusty Czwartek pączki można kupić dosłownie wszędzie. Dlatego nie należy się dziwić, że nasi rodacy pochłaniają w ten dzień wspólnie ok. 100 milionów tych pulchnych nadziewanych kulek.

/źródłohttps://www.kalbi.pl/tlusty-czwartek/

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności