PODRÓŻ Z KSIĄŻKĄ czyli Babcia Grunia w gminie Jasło

Dodano: 05.06.2017

W dniach 30-31 maja,  na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle  z/s w Szebniach odbyły się spotkania autorskie ze znaną autorką i ilustratorką książek dla dzieci Edytą Zarębską – Babcią  Grunią.

Spotkania, w których uczestniczyli najmłodsi  czytelnicy bibliotek gminy Jasło, miały miejsce w:  SP nr 2 w Osobnicy, ZS w Trzcinicy, Świetlicy GOK w Gorajowicach, SP w Niepli i ZS w Szebniach.

Bajkopisarka, Edyta Zarębska,  mieszka w Lublinie. Maluje obrazy, pastele i oleje oraz pisze książki dla dzieci. Jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona.

W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

Autorka opowiedziała dzieciom o swoim dzieciństwie, pasjach, zainteresowaniach i pierwszych utworach. W spotkaniu autorce towarzyszył mąż Robert, który przygotował oprawę muzyczną, czytał fragmenty bajek   i wspólnie z dziećmi odśpiewał  piosenkę „Mądra rzeka”,  napisaną wspólnie z żoną.  Nie zabrakło też opowieści o książkach.  Pani Edyta wyjaśniała  słuchaczom jak udało jej się zrealizować pragnienie o byciu pisarką. Rozmowy o marzeniach  i możliwości ich spełnienia wprowadziły wszystkich we wspaniały radosny nastrój, a żywiołowe występy pana Roberta wywołały u dzieci salwy śmiechu i burzę oklasków.   Ciekawym punktem   programu okazała się zabawa w  zgadywanki. Babcia Grunia rysowała fragmenty swoich książkowych postaci, a zadaniem dzieci było odgadnąć  kogo dany rysunek przedstawia

Ważnym elementem wszystkich spotkań było także głośne czytanie.  W Szkole Podstawowej w Niepli odbyła się inauguracja akcji  CPCD-Gmina Jasło czyta dzieciom. Gdzie zarówno zaproszeni goście, jak i bibliotekarze tradycyjnie już przeczytali  „Lokomotywę” J. Tuwima fr. książek Babci Gruni.

Spotkania autorskie z Edytą Zarębską zrealizowane na terenie gminy Jasło w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Partnerstwo dla książki, zadanie Podróż z książką. Projekt wykonywany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach we współpracy z bibliotekami szkolnymi, świetlicami GOK i Stowarzyszeniem Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.

A.    Jeleń