NARODOWE CZYTANIE W ŚWIETLICY W ŁASKACH

Dodano: 11.09.2018
A A A
                                                 
                   
Narodowe czytanie ,,Przedwiośnia’’ Stefana Żeromskiego odbyło się w piątek 7 września w świetlicy w Łaskach, w którym oprócz uczestników zajęć świetlicowych  i mieszkańców Łask  wzięły udział również dzieci uczęszczające na zajęcia do świetlicy z Żółkowa.

Czytanie odbyło się w dwóch turach, ponieważ niedawno rozpoczęty rok szkolny wymusił na organizatorach takie rozwiązanie.  W pierwszym czytaniu wzięły udział młodsze dzieci-a to z racji wcześniejszego ukończenia zajęć w szkole. Natomiast druga tura gościła starsze dzieci i młodzież, którzy mogli w późniejszych godzinach odwiedzić placówkę. W obu spotkaniach na początku został odczytany apel Pana Prezydenta. Jednak fragmenty czytanego tekstu  zostały dla tych grup zróżnicowane. Młodszym dzieciakom panie instruktorki świetlic (bo to one wcieliły się w role lektorek) przeczytały "lżejsze" fragmenty utworu. Natomiast młodzieży zostały zaprezentowane "trudniejsze" cytaty powieści. Aby atmosfera choć trochę przybliżyła nas do czasów z epoki w której dzieje się powieść lektorki czytały fragmenty w strojach z epoki.  Łącznie w obu spotkaniach wzięło udział 30 osób.    

A oto fragment listu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zawarta jest cała istota czytanej powieści"                                                                                                          
"Przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi ojców niepodległości i niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy. Ale też staramy się odtworzyć, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli.
W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.
Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku."
(cytat z listu Pana Prezydenta A. Dudy do rodaków)  


E.Stachura                                                                                                                                                                           J.Pawluś

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności