Kuchnia, babci, córki i wnuczki

Dodano: 12.06.2018
A A A

 
Pogórzańskie Smaki - biennale kultury ludowej w smakach kulinarnych babci, córki i wnuczki, które odbyły się 10 czerwca 2018 r. przy Zespole Szkół w Trzcinicy im. Teodora Marchlewskiego (gmina Jasło) były poświęcone prezentacji dorobku kulturowego ziemi jasielskiej.

„Pogórzańskie smaki 2018”  uroczyście otworzyli: Stanisława Ablewicz – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, Maria Kozłecka – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Stanisław Mlicki- prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.
 
Impreza połączona była z FESTIWALEM KSIĄŻKI, który uroczyście rozpoczął się od czytania wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”,  przez gości i pracowników bibliotek publicznych gminy Jasło.
W dalszej części przy stoisku Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle czekało na dzieci mnóstwo atrakcji m. in.: animatorzy, dmuchany zamek, konkursy czytelnicze z nagrodami, pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy, przeciąganie liny, konkurs wiedzy o regionie oraz gry i zabawy literackie.
 
Koncert kapel ludowych i zespołów młodzieżowych działających na terenie powiatu jasielskiego poprowadził Konrad Woźniak.
 
Na scenie zaprezentowali się: Kapela Ludowa Trzcinicoki, Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Osobnicy,  Pogórzanie z Bieździedzy, Dworzanie z Łubna Opacego, Chór Laurenti,  Zespół Folklorystyczny Kaśka,  Zespół Jaślanie, Helena Brągiel z KGW w Osobnicy oraz  gwiazda wieczoru - łemkowski zespół folkowo-rockowy „A GDZIE TO DAWNIEJ STROIŁO”.
Nie zabrakło również wystaw twórczości lokalnych artystów ludowych.  Przybyli goście mogli podziwiać m.in.: manualnie wykonaną biżuterię, ręcznie zdobione wazony, haftowane serwety, piękne ozdoby zdobione techniką  kanzashi.
Dla wszystkich spragnionych wrażeń kulinarnych, Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy Jasło i gminy Tarnowiec przygotowały mnóstwo potraw regionalnych: m.in.: pierogi, proziaki, kapustę oraz   mnóstwo przepysznych ciast.
 
Organizatorem „Pogórzańskich Smaków - biennale kultury ludowej” byli Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Zespół Szkół S.A.S.R. w Trzcinicy, Koła Gospodyń Wiejskich gminy Jasło, KGW z Łubna Szlacheckiegio i Opacego, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.
 
Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Jasło – Stanisław Pankiewicz.

Patronat medialny objęła TV Obiektyw i  Fakty Jasielskie.

Festiwal Książki zrealizowano w ramach programu MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Partnerstwo dla książki, zadanie „Wybieram książkę”.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy z wielkim zaangażowaniem i życzliwością wsparli realizację imprezy.
 
 GBP w Jaśle z/s w Szebniach, SRKLZJ w Trzcinicy
 

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności