JUBILEUSZ 650-LECIA POWSTANA WSI BRZYŚCIE

Dodano: 01.08.2018
A A A
28 lipca 2018 r. odbyła się w Brzyściu  uroczystość-650-lecie powstania wsi. Z inicjatywy Sołtysa wsi i Wójta gminy Jasło przygotowania do tego święta rozpoczęły się dużo wcześniej. W ciągu tego okresu wieś zmieniła swój wygląd, wykonano wiele robót przy domu ludowym i na terenie wsi.      

Uroczystość rozpoczęła  Msza Święta w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego  w Jaśle, na którą licznie przybyli mieszkańcy Brzyścia oraz zaproszeni goście. Na początku mszy nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej Jubileuszu 650-lecia powstania wsi Brzyście ufundowanej przez jedną z rodzin z Brzyścia. Odsłonięcia dokonali goście: Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, Wicestarosta Jasielski Tadeusz Gorgosz, a także Przewodnicząca KGW w Brzyściu Krystyna Faryj i Sołtys wsi Marek Byczek. 

Ksiądz Proboszcz dr Zbigniew Pałka  prowadzący mszę wraz z Księdzem Prałatem Eugeniuszem Królikiem i Księdzem Leszkiem Saczkiem z Parafii  w Niegłowicach  w czasie kazania przedstawił historię Brzyścia. Zwrócił uwagę na to, że wszelkiego rodzaju jubileusze, które obchodzimy są niezwykle ważne  a Jubileusz Brzyścia jest wspaniałym świętem wszystkich jego mieszkańców  i piękne jest to, że  w takim  dniu i na początku świętowania  dziękują Jezusowi Miłosiernemu za wszystko co wydarzyło się w ciągu  wieków istnienia wsi.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu obok Domu Ludowego W Brzyściu. Na wstępie Wójt  Stanisław Pankiewicz jako organizator Jubileuszu przywitał licznie zebranych na placu uczestników uroczystości. Następnie głos zabrali: Wicestarosta Tadeusz Gorgosz,  Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Poseł na Sejm RP  Joanna Frydrych, Ksiądz Prałat Eugeniusz Królik oraz Sołtys wsi pan Marek Byczek. Wszyscy przemawiający nawiązywali do historii Brzyścia, ale przede wszystkim zwracali uwagę na dzień dzisiejszy wsi, gratulowali wspaniałego Jubileuszu  i życzyli wszystkiego najlepszego jej mieszkańcom. Zostały także odczytane listy gratulacyjne od  Posła Bogdana Rzońcy i Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia.   

Kolejnym punktem programu uroczystości był krótki  program artystyczny w wykonaniu dzieci z Brzyścia, w którym znalazły się wiersze i piosenki o Polsce i o Brzyściu - małej Ojczyźnie,  którą każdy Polak powinien nosić w swoim sercu. Po występie najmłodszych  pan wójt z sołtysem wsi kroili wielki tort jubileuszowy, którym panie z KGW poczęstowały wszystkich zebranych na placu gości.  W

pięknym, patriotycznym koncercie zaprezentował się Chór Laurenti  z Warzyc, a po nim Kapela Jaślanie i Kapela Ludowa Trzcinicoki oraz Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie.  Występy kapel i zespołów oklaskiwali zebrani  goście, nawet  z dalekiej Brazylii.

Po pierwszej części występów nastąpiło ogłoszenie wyników  i wręczenie nagród za udział w rozpisanym wcześniej konkursie plastyczno-fotograficznym „Moja mała Ojczyzna - tu zapuściliśmy korzenie”, konkurs rozpisany był wśród dzieci i młodzieży naszej gminy. Nagrody wręczyła  dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s. w Brzyściu.

Kolejną atrakcją uroczystości był występ Zespołu Rompey, który rozbawił szczególnie młodszą publiczność zgromadzoną na placu. Młodzi chętnie śpiewali  z artystą znane przeboje i otrzymywali  w nagrodę  jego płyty.

O godzinie 20 rozpoczęła się dyskoteka  pod gwiazdami  z Radiem Trendy, a w jej przerwie piękny pokaz sztucznych ogni. Zebrani na placu goście bawili się w rytmach muzyki do późnych godzin nocnych.    
Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach, atrakcją dla nich był przygotowany  specjalnie na tę okazję plac zabaw ze „skakańcem-dmuchańcem” oraz dmuchaną  zjeżdżalnią.  Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla wszystkich zaproszonych gości  smaczny poczęstunek, w tym smakołyki kuchni regionalnej.

Organizatorami  uroczystości Jubileuszu 650-lecia wsi Brzyście byli: Wójt Gminy Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s. w Brzyściu,  Sołtys wsi Brzyście  z Radą Sołecką, Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności