J. Pietrzak – koncert „Warto być Polakiem”

Dodano: 29.05.2018

W roku setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości w zabytkowym kościele, 26 maja, odbył się koncert „Warto być Polakiem”. Patriotyczny repertuar zaprezentował Jan Pietrzak z Kapelą spod Egidy – Pauliną Grochowską, Ryszardem Makowskim, Bartłomiejem Kurowskim i Jerzym Grunwaldem. Gościnnie wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej z Szebni. Organizatorami byli Wójt Gminy Jasło, proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Szebniach, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Parafii Szebnie „Dziedzictwo” i Szkoła Podstawowa z Szebni.

Koncert rozpoczął polonez i krótki słowny program w wykonaniu młodzieży ze szkoły podstawowej. A Martyna Polak zaśpiewała jedną z piosenek Jana Pietrzaka – „Taki kraj”.

Pod względem artystycznym był to jeden z ciekawszych koncertów, które odbyły się w zabytkowym szebieńskim kościele. Znakomitą formę wokalną zaprezentował mistrz Jan Pietrzak – człowiek instytucja w Polsce, satyryk, autor i wykonawca piosenek, twórca kabaretu Hybrydy i Pod Egidą. Wykonywane piosenki przeplatał dowcipami z lat 60. i 70., które bawiły zebranych prawie do łez. Publiczność mogła usłyszeć nieśmiertelne przeboje pisane i wykonywane przez pana Jana. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Żeby Polska była Polską”. Wielu miłych wzruszeń dostarczyły występy Pauliny Grochowskiej, która zaśpiewała m.in. piosenkę J. Pietrzaka „Pamiętajcie o ogrodach”, Bartłomieja Kurowskiego, który śpiewał utwory Jacka Kaczmarskiego i występ Ryszarda Makowskiego, znanego szerzej ze współpracy sprzed lat z kabaretem OTTO. Znakomitym występem popisał się Jerzy Grunwald występujący kiedyś w grupie No To Co. Zaprezentował ponadczasowy przebój „Po ten kwiat czerwony”.

Gminna Biblioteka Publiczna prezentowała książki o tematyce regionalnej.

Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. senator Alicja Zając, Joanna Bril – radna sejmiku województwa podkarpackiego, Jan Juszczak – starosta krośnieński i Bogdan Janusz pracownik wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Wojciech Piękoś
Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”