Historia lampy naftowej

Dodano: 31.05.2019
A A A
Bogdan Miszczak producent filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk”, był gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach. Fabularyzowany dokument, poświęcony twórcy polskiego i światowego przemysłu naftowego został wyświetlony 30 maja 2019 r. w SP w Niepli. Film opowiada o życiu wynalazcy lampy naftowej Ignacym Łukasiewiczu, w postać którego wcielił się Mariusz Bonaszewski.

Właściciel TV Obiektyw przypomniał w swoim wystąpieniu o postaci Ignacego Łukasiewicza. 165 lat temu to właśnie on wykopał pierwszy szyb, rozpoczynając rozwój przemysłu naftowego na świecie. Stworzył też pierwszą lampę naftową, która zmieniła życie ludzi. Ekranizacja w znacznej mierze oparta jest na wywiadzie, którego Łukasiewicz udzielił krakowskiemu dziennikarzowi Feliksowi Morawskiemu. Konwersacja została opublikowana w książce „Światek Boży i życie na nim". Opowiada 22 lata życia naftowca i wynalazcy.

Żywa lekcja regionalnej historii spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Producent zwracając się do widzów, podkreślił, że to już piąty film zrealizowany przez Telewizję Obiektyw z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” dokumentujący ciekawe  wydarzenia związane z regionem.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności