Dożynki Gminne 2017 już za nami…

Dodano: 22.08.2017
A A A
Rolnicy z gminy Jasło dziękowali za tegoroczne plony. W sobotę 19 sierpnia 2017 roku odbyły się Dożynki Gminne 2017  w Chrząstówce.

Uroczystość dożynkową zapoczątkowała Msza Święta w intencji rolników w kościele parafialnym pw. Św. Marcina Biskupa w Szebniach. Następnie odbyła się oficjalna część uroczystości na terenie obiektów sportowych w Chrząstówce.

Starostowie dożynek Dorota Klocek i Krzysztof Bożek wręczyli Wójtowi bochen chleba, który  podzielono pomiędzy przybyłych gości.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in. Bogdan Rzońca Poseł na Sejm RP, Alicja Zając Senator RP,  Maria Kurowska Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Gorgosz Wicestarosta Jasielski, Henryk Rak Przewodniczący Rady Miasta Jasła, Józef Dziedzic Przewodniczący Rady Gminy Jasło wraz z Radnymi.

14 delegacji zaprezentowało piękne i kolorowe wieńce dożynkowe.

Pomimo niesprzyjającej pogody na scenie zaprezentowali się m.in.: Orkiestra Dęta działająca przy GOK w Jaśle, Chór Laurenti z Warzyc, chór Cantate Deo z Osobnicy, Chór Cecylianum z Osobnicy, Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z kapelą oraz  Kapela Ludowa Trzcinicoki.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Turnioki a na zakończenie odbyła się dyskoteka z Trendy Radio.
W trakcie uroczystości ogłoszone zostały wyniki XII edycji konkursu „Najładniejszy ogród w  gminie Jasło  z bezpiecznym obejściem”.

 
Delegacje:
 • Sołectwo Brzyście
Wieniec w kształcie serca. W centralnej części znajdują się kielich i hostia, które symbolizują Ciało i Krew Pana Jezusa. Na górze serca znajduje się krzyż, natomiast na dole złożony jest bochen chleba. Kielich, hostia i krzyż to symbole najważniejsze dla każdego chrześcijanina, a wszyscy ludzie na świece, wierzący czy niewierzący wiedzą jak cennym skarbem jest chleb, a dla nas wierzących ma on szczególne znaczenie. Oby go nigdy nikomu nie zabrakło.
Wieniec został wykonany z tegorocznych plonów, przede wszystkim z kłosów pszenżyta, pszenicy oraz owsa. Ozdobiony zielonymi gałązkami, mchem, kwiatami i ziołami.
Wieniec wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzyściu.
 • Sołectwo Chrząstówka
Wieniec ma kształt serca i przedstawia Matkę Boską Ostrobramską w kłosach zbóż. Wypełniony jest ziarnami zbóż, kaszą jaglaną i gryczaną, przyozdobiony  kwiatami i zielem.
Wieniec dożynkowy przygotowany przez Radę Sołecką wsi Chrząstówka
 • Sołectwo Gorajowice
Wieniec przedstawia z jednej strony Matkę Boską Fatimską a z drugiej Chrystusa Miłosiernego. Został wykonany z kłosia pszenicy, owsa, pszenżyta, ciecierzycy, siemienia lnianego i kaszy jaglanej. Przyozdobiono go kwiatami i ziołami. Wieniec został wykonany przez Franciszka Kluza z wnuczką Iwoną Matysik.
 • OSP Gorajowice
Wieniec  przedstawia łódź z żaglem (symbol odwagi) na morzu, a  w niej Jezusa z siecią wypełnioną rybami (symbolem obfitości). Wieniec został wykonany ze zbóż pszenicy i owsa, różnych nasion, kwiatów.
Wieniec został wykonany przez Strażaków Ochotników oraz ich rodzin.
 • Sołectwo Łaski - Sobniów
Wieniec dożynkowy przedstawia krzyż, który symbolizuje poświęcenie. Rolnik poświęca dużo siły i pracy aby mieć plony ziemi. Wieniec dożynkowy wykonany został z pszenicy i owsa. Przyozdobiony jest kwiatami oraz ziołami. Na krzyżu jest powieszony różaniec zrobiony z orzechów włoskich.
Wieniec dożynkowy wykonała Rada  Sołecka wraz z Sołtysem.
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Niegłowicach

Dziękczynny wieniec dożynkowy przedstawia "Objawienie Fatimskie", czyli Matkę Bożą stojącą w obłoku i trójkę dzieci Łucje, Franciszka i Hiacynte.   Wieniec jest podziękowaniem za tegoroczne plony i wszelkie łaski dla mieszkańców Niegłowic. Wieniec wykonany jest z: pszenicy, pszenżyta, płatków owsianych, mchu leśnego. Udekorowany polnymi kwiatami oraz ziołami. Wieniec wykonany przez rodzinę Krystyny i Józefa Rzońców  z Niegłowic.
Wieniec dożynkowy niesiony jest przez delegatów Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich z Niegłowic.
 • Sołectwo Niepla
Wieniec przedstawia łódź na morzu, w której w centralnym miejsc znajduje się figura  Pana Jezusa.  Łódź wypełniona  jest bochenkami chleba, owocami oraz kwiatami jako symbol obfitości oraz błogosławieństwa.  Konstrukcja wieńca wykonana z drewna, łodyg kukurydzy oraz opleciona  jest kłosami:  owsa, pszenicy, jęczmienia.  Wszystko to jest obfitością tego,  co daje, pasieka i ogród. Pragniemy kultywować tę tradycję ludową, by nie została zaniechana i zapomniana, lecz by dawała świadectwo naszej narodowej  tożsamości i kultury.    
Wieniec Dożynkowy wykonany przez Radę Sołecką w Niepli oraz Genowefę Kiszkę.
 • Koła Gospodyń Wiejskich z Osobnicy
Wieniec nawiązuje do roku liturgicznego "Idżcie i głoście." Z przodu wieńca umieszczone jest Pismo Święte, przez które wiedzie droga, na której odbite są dwie stopy z dekalogiem. Wieniec został wyklejony kłosami pszenicy oraz owsa, przystrojony zielem i kwiatami. Nad kłosami pszenicy widnieje serce Pana Jezusa w cierniowej koronie oraz nieco wyżej umieszczony jest gołąb jako Duch Święty. Pismo Św. przeplecione jest różańcem.
Wieniec wykonały panie KGW w Osobnicy.
 • Koło Gospodyń Wiejskich z Szebni
Wieniec przedstawia serce wykonane z ziaren czerwonej fasoli, otoczone kłosami pszenicy, przepasane wiankiem z róż i ozdobione białymi liliami. Serce wsparte jest na cokole wykonanym z makaronu i kaszy jaglanej. Podstawa wieńca zrobiona jest z kłosów jęczmienia i pszenicy, gałązek bukszpanu, wrotyczu, hortensji i kwiatów cynii i astrów.
Wieniec wykonało Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach
 • Sołectwo Warzyce
Wieniec dożynkowy  przedstawia paschał, który umieszczony  jest na podstawie  wykonanej ze zbóż :pszenicy i owsa. Na czołowym miejscu  podstawy jest obraz  św. Jana Pawła II. Wokół znajdują się owoce i jarzyny z tegorocznych  zbiorów.  Cały wieniec okala wianek wykonany z ziół zebranych  z pól i  warzyckich  łąk.
Wieniec wykonali mieszkańcy Warzyc.
 • Sołectwo Trzcinica
Wieniec wykonano z kłosów pszenicznych, które spleciono w formie korony zwieńczonej krzyżem. W splecione kłosy zboża wkomponowano kwiaty żywe i suszone. Wieniec przyozdobiono biało-czerwoną wstęgą i kokardami o takich samych barwach. We wnętrzu wieńca umieszczony został bochen chleba jako symbol darów bożych, pożywienia, dostatku i pomyślności.
Wieniec dożynkowy wykonali członkowie Rady Sołeckiej wsi Trzcinica.
 •  Koło Gospodyń Sobniowianki
Wieniec dożynkowy w kształcie litery „M” zwieńczony koroną, w całości wyklejony zbożem (pszenica oraz owies), ozdobiony świeżymi kwiatami, chlebem i winogronem. W centrum znajduje się dwustronny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz drugi, przedstawiający wniebowzięcie NMP.
Wieniec wykonały panie KG Sobniowianki
 • Sołectwo Zimna Woda
Winiec przedstawia Polskę jako kraj - w nawiązaniu do 100-lecia chrztu Polski, przedstawiona jest Matka Boska Częstochowska, jak również Pan Jezus przełamujący chleb, na wieńcu jest również umieszczony Orzeł Biały. Wieniec jest wykonany: ze zboża, z owca, z pszenicy, paschał jest wykonany z fasoli, pozostała część ze słomy.  
Wieniec wykonało Sołectwo Zimna Woda.
 • Koło Gospodyń Wiejskich z Żółkowa
Wieniec nawiązuje tematyką do dwóch stuleci: 100- lecia objawień fatimskich i  ogłoszonych przez Episkopat i Sejm obchodów roku św. brata Alberta założyciela wspólnot albertyńskich pomagających ubogim i samotnym, autora słów „ Bądź dobrym jak chleb”. Do wykonania wieńca posłużyły różnego rodzaju nasiona oraz kłosy tegorocznych zbóż.
Tegoroczny wieniec dożynkowy został wykonany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Żółkowie wg.  projektu i pod kierownictwem  p. Anny Piwowar.

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności