Wakacje z ekologią

Dodano: 17.08.2015
A A A
Od 27-31 lipca w świetlicy w Żółkowie odbyły się zajęcia wakacyjne pod hasłem ,,Wakacje z ekologią’’.

Od 27 - 31 lipca w świetlicy w Żółkowie odbyły się zajęcia wakacyjne pod hasłem ,,Wakacje z ekologią’’.

Spotkania miały za zadanie zapewnienie letniego wypoczynku dzieciom w wieku szkolnym i gimnazjalnym z terenu Żółkowa, które nie wyjechały na letni wypoczynek. Celem było również pokazanie alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu, współpracy w grupie oraz wzajemnej komunikacji. A także przypomnienie uczestnikom o bezpiecznym zachowaniu podczas letniego wypoczynku, oraz o zagrożeniach płynących z korzystania z niedozwolonych używek takich jak; dopalacze, narkotyki, tytoń czy alkohol. Zwrócono także uwagę na niebezpieczeństwa płynące z nieodpowiedniego korzystania z internetu i gier komputerowych.


Tematem letnich spotkań było hasło ,,Wakacje z ekologią ’’-miało ono na celu przypomnienie i wdrożenie młodemu pokoleniu zasad segregowania odpadów, dbanie o środowisko, oraz pokazanie zastosowania szeroko rozumianego recyclingu i wykorzystania go do świetnej zabawy, oraz jako formy ozdób, bądź nawet jako funkcjonalne przedmioty w gospodarstwie domowym.

Pierwszego dnia odwiedzili nas goście- zaprzyjaźnieni harcerze z Harcerskiego Klubu Ratowniczego ,,Jasło’’ przy ZHP  w Jaśle. Przedstawili  Oni młodym słuchaczom film przedstawiający najnowsze technologie w sortowniach odpadów, oraz wygłosili pogadankę na temat celowości  ich segregowania.  Dzieci otrzymały kolorowe ulotki z terminarzem wywozu odpadów na których szczegółowo rozpisano zasady ich segregacji w naszej gminie. Pogadance towarzyszyły quizy i zagadki związane z segregacją odpadów, ale też z przyrodą i ekologią.

Następnie młodzi ratownicy zapoznali uczestników z zasadami pierwszej pomocy medycznej i przypomnieli o niebezpieczeństwach na drogach, nad wodą czy w górach. Każdy chętny mógł nauczyć się wykonywać sztuczne oddychanie na specjalnie przeznaczonym do tego celu fantomie. Harcerze opowiedzieli również o swej przygodzie z harcerstwem i korzyściach jakie z niej wynieśli oraz zapraszali dzieci do wstąpienia do tej organizacji.

Każdego dnia spotkań wakacyjnych odbywały się zajęcia plastyczne związane z ekologią i recyclingiem. Pierwszego dnia uczestnicy malowali plakat związany ze środowiskiem i ekologią. Drugiego dnia odwiedziła nas pani instruktor ze świetlicy w Warzycach, która wprowadziła uczestników w tajniki papierowej wikliny i zaprezentowała ,,cudeńka’’ z niepozornych papierowych rurek z ulotek reklamowych. Była wycieczka do pobliskiego lasu , gdzie uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, krzewy i zioła/ które zebraliśmy zgodnie z zasadami, by nie niszczyć runa leśnego/. Z zebranych roślin robiliśmy zielnik, nazywaliśmy zioła , dzieci dowiadywały się również o zastosowaniu tych roślin w medycynie. Następne dni upłynęły na zajęciach na których robiliśmy kwiaty z butelek PET,  malowaliśmy je następnie farbami. A także wykonywaliśmy piękne, okazałe dalie z ulotek reklamowych.

Pogoda była wręcz wymarzona i dzieciaki mogły każdego dnia bawić  się na świeżym powietrzu. Były rozgrywki w piłkę nożną, zabawy z liną, wyścigi, malowanie kredą na betonie. Było ognisko i pieczone kiełbaski.  Dużą frajdę sprawił radiowóz policyjny, który niespodziewanie odwiedził naszą świetlicę.

W piątek na zakończenie spotkań czekała na uczestników niespodzianka w postaci dyplomów z podziękowaniem za udział w zajęciach oraz paczka z przyborami szkolnymi i słodyczami.

Każdego dnia w zajęciach uczestniczyło od 20-25 osób. Łącznie przez pięć dni zajęć świetlica gościła ok. 110 uczestników.

Zajęcia zostały zorganizowane przez  Gminny Ośrodek Kultury - świetlica w Żółkowie.


Wszystkim, którzy przyczynili się pomocą przy  organizacji i realizacji zajęć w imieniu uczestników i swoim serdecznie – DZIĘKUJĘ.

Fotorelacja:J.PawluśCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności