Pożyteczne Ferie 2013 w Warzycach – podsumowanie

Dodano: 25.02.2013
A A A
Pożyteczne Ferie – pod takim hasłem w Bibliotece w Warzycach odbywały się przez całe zimowe ferie 2013 r. warsztaty dla dzieci i młodzieży. Nie brakowało podczas nich atrakcji i młodzi uczestnicy bardzo chętnie brali udział we wszystkich zajęciach z niecierpliwością oczekując co będą robić następnego dnia.

Pożyteczne Ferie – pod takim hasłem w Bibliotece w Warzycach odbywały się przez całe zimowe ferie 2013 r. warsztaty dla dzieci i młodzieży. Nie brakowało podczas nich atrakcji i młodzi uczestnicy bardzo chętnie brali udział we wszystkich zajęciach z niecierpliwością oczekując co będą robić następnego dnia.

Na początku przygotowana została  gazetka Walentynowa, która znajduje się na ścianie w bibliotece.

Dzieci brały udział w przygotowaniu biżuterii z kolorowych koralików, układając z literek swoje imiona i inne kolorowe wzory.

Nie zabrakło zajęć teatralnych. Młodzież w ich trakcie poznała zasady zachowania się w teatrze, role pracujących tam osób, mogli wcielić się w role aktorów a nawet stworzyć herb własnego teatru przy użyciu teatralnej maski.

Bardzo ważnym punktem programu zajęć było spotkanie z Panem Janem Kukułką, który uczył dzieci podstaw malarstwa – uczestnicy zajęć mogli poznać w praktyce takie trudne pojęcia jak: kształty, przestrzeń, perspektywa. W drugim dniu zajęć skoncentrowali się na kolorach, dowiedzieli się jak je prawidłowo mieszać i łączyć, jak nimi operować by uzyskać najciekawsze efekty oraz poznawali różne techniki malarskie przy wykorzystaniu farb akwarelowych.

Jak widzą świat niewidomi? –  Na to pytanie młodzi czytelnicy uzyskali odpowiedź podczas zajęć z „Czarną książką kolorów”. Jest to specjalnie przygotowana książka, która łączy świat niewidomych z światem tych, którzy widzą, na jej stronach jest zapisana charakterystyka barw i kolorów które można poznać poprzez dotyk. Dzieci z zasłoniętymi oczami poznawały świat dotykiem, smakiem i zapachem oraz uczyły się pisma brajla.

Podczas zajęć milusińscy wysłuchali bajki o aniołku który powstał z masy solnej. Uczyli się także pracować z masą solną z której ulepili wiele wspaniałych rzeźb, nie tylko aniołków, które po wyschnięciu zostały pomalowane.

Uczestnicy zajęć wzięli udział także w „Przygodach z Kubusia Puchatka” – znana bajka, do której  wplecione zostały zadania dla dzieci. Była to idealna okazja do nauki współpracy i budowania porozumienia. Między innymi malowali na zadany temat, rozmawiali bez użycia słów, rozwiązywali zagadki i kalambury, pisali wyjątkowy i oryginalny przepis na „Kubusiowy miód”.

Wszystkie zajęcia były urozmaicane zagadkami, rebusami, zabawami ruchowymi i plastycznymi. Młodzi czytelnicy poznawali na pozór zwykłe bajki, które jednak niosły w sobie wiele treści i pozwalały dzieciom lepiej poznać tematy zajęć w których brały udział. Dzięki czemu uczestnicy z jeszcze większym zaangażowaniem brali udział w zaproponowanych im zajęciach.

W  Pożytecznych Feriach 2013 w Warzycach wzięło udział prawie 30 dzieci i młodzieży. Najaktywniejsi dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach składa szczególne podziękowania  Panu Tadeuszowi Hołosyniukowi za materiały plastyczne przekazane na potrzeby zajęć malarskich  oraz Radnej Marii Owsiak za zakup materiałów plastycznych oraz  napojów i poczęstunku dla dzieci.

Fotorelacja:
(więcej zdjęć znajduje się na stronie https://warzyce.eu/2013/02/pozyteczne-ferie-2013/ )E. WieczorekCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności