Polska droga do wolności

Dodano: 21.12.2011
A A A
Uczniowie Zespołu Szkół w Szebniach uczcili wydarzenia grudnia 1981 r.
13 grudnia 2011r. w Zespole Szkół w Szebniach, uczniowie uczestniczyli w apelu, w którym mieli okazję pogłębić wiedzę o grudniu 1981r. i poczuć  atmosferę tych pamiętnych, szczególnie dla ich rodziców  i dziadków  dni.
W trakcie trwania  uroczystości narratorzy informowali na bieżąco o konsekwencjach wprowadzenia stanu wojennego. Widzowie siedzieli w czterech wydzielonych sektorach ,które kontrolowane były przez odziały MO  ZOMO i wojska. Po  informacji o zamknięciu granic cała publiczność została osłonięta  płótnami rozciąganymi przez mundurowych. Ograniczenie swobody przemieszczania się zainscenizowano  zamknięciem sektorów symboliczną folią. Uczniowie żywo zareagowali na aresztowanie i internowanie, przeprowadzone przez ZOMOWCÓW, którzy energicznie wyciągali część widzów spośród widowni  i przeprowadzi do przygotowanych „obozów internowania”.
Uczestnicy inscenizacji byli świadkami budowy symbolicznego muru, który poprzez wprowadzenie stanu wojennego, zamknął na pewien czas drogę Polski do wolności. Można  było także zobaczyć przejmujący fragment filmu „Śmierć jak kromka chleba”- pokazujący strzelaninę w Kopalni „Wujek”, w której 16 grudnia śmierć poniosło 9 górników.W apelu nie zabrakło utworów takich jak: „ Mury”,  „Obława II,  „ A my nie chcemy uciekać stąd”, „Moja litania”, „Wolność”, „Psalm stojących w kolejce”. Apel przygotowali uczniowie gimnazjum pod opieką nauczycielek: Iwony Ridinger-Bania, Anny Śliwy, Grażyny Szerląg. Atmosferę tych dni  trudno byłoby  oddać gdyby nie mundury z kolekcji pana Leszka Śliwy, któremu przy tej okazji serdecznie dziękujemy.

ZS SzebnieCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności