Czy wiesz, że Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie?

Dodano: 11.04.2011
A A A
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach powstała wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej - Curie


„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione,
ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.”

Maria Skłodowska-Curie

Maria Salomea Skłodowska – Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia, odkrywczyni polonu i radu. Większość swojego życia spędziła we Francji, gdzie rozwinęła swoją karierę naukową. Za swoją pracę i osiągnięcia naukowe została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.

Do dziś  Maria Skłodowska – Curie pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej - Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polski z dnia 3 grudnia 2010 roku, rok 2011 został ustanowiony Rokiem Marii Skłodowskiej – Curie.Pragnąc przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o wielkich zasługach Marii Skłodowskiej – Curie dla rozwoju światowej nauki oraz postawie nacechowanej głębokim humanizmem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach powstała wystawa poświęcona Jej wspaniałej osobie.  

Chętnych do obejrzenia wystawy serdecznie zapraszamy!


GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności