Bajka o Kaczorku Nadymusku

Dodano: 17.03.2011
A A A
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wydała książkę autorstwa Iwony Gomułki pt. „Bajka o Kaczorku Nadymusku”.
 

      Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wydała książkę autorstwa Iwony Gomułki pt. „Bajka o Kaczorku Nadymusku”. Bajka w całości poświęcona jest edukacji ekologicznej skierowanej do młodych czytelników. Ilustracje do rymowanego tekstu wykonane zostały przez dzieci, którym na sercu leży ochrona przyrody.      Nie trzeba porywać się na rozwiązywanie wielkich problemów dotyczących ochrony środowiska współczesnego świata. Dzieci, młodzież lubią widzieć efekty swojej pracy. Takim efektem jest rymowany tekst bajki z apelem „Nie pal w lesie ogniska, nie zaśmiecaj środowiska!”. Bardzo proste przedsięwzięcie, ale za to mające szansę skutecznego oddziaływania na czytających rodziców dla swoich małych dzieci na dobranoc. Niech, ta bajka będzie edukacyjnym przekazem dbania o środowisko, już od najmłodszego pokolenia. Autorka pragnęła przekazać dzieciom, że nie tylko mają prawo, ale wręcz powinny zabierać głos w sprawach ochrony przyrody i ochrony zwierząt.       

      Iwona Gomułka urodziła się w Jaśle, przez wiele lat mieszkała w Przysiekach, obecnie jej dom rodzinny znajduje się w Trzcinicy gmina Jasło. Jak mówi autorka „…Do napisania opowiadania o Kaczorku Nadymusku zainspirowało mnie samo życie. Męczy mnie wdychanie spalin i chciałabym aby młode pokolenie uświadomiło sobie, że chociaż są młodzi, to już teraz mogą dużo zrobić na rzecz ochrony środowiska. Pragnęłam w sposób zabawny i przystępny zaszczepić młodym czytelnikom wrażliwość na piękno otaczającej nas przyrody oraz skutki jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie  środowiska…”

      Bajka o Kaczorku Nadymusku skierowana została do najmłodszych czytelników. Ilustracje wykonały dzieci współpracujące z Gminną Biblioteką Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i Filią GBP w Trzcinicy. Słowo wstępne do czytelnika napisała A. Zagórska członkini Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego działającego przy bibliotece w Szebniach.

 

Do czytelnika

       Książka, którą właśnie trzymasz w ręku drogi czytelniku, to opowieść o prawidłowych zasadach życia w zgodzie z naturą. Ma ona na celu nauczyć, nie tylko te najmłodsze dzieci ale także te trochę starsze o tym, że gdy będziemy zaśmiecać środowisko, to odbije się to na naszym zdrowiu i zniszczy piękny krajobraz. Iwona Gomułka autorka opowiadania o Kaczorku Nadymusku chciała podkreślić, że rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Lasów  i działań związanych z ochroną przyrody na świecie. Autorka zastosowała język rymowy, więc z pewnością przypadnie to do każdego gustu.

      Ta historia o przygodach kaczorka adresowana jest szczególnie do tych, którzy nie żyją w zgodzie z naturą, więc jeżeli jesteś nim także  Ty, to już dziś, tak jak główny bohater Nadymusek  zacznij naprawiać świat.

      Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ w prostocie swojej treści może ona trafić do niejednego serca.
Angelika Zagórska


Nie pal w lesie ogniska i nie zaśmiecaj środowiska!Spotkanie autorskie z Iwona Gomułką i promocja książki odbędzie się
w dniu 25 marca o godzinie 15.00 w siedzibie GBP w Jaśle z/s w Szebniach,

na którą serdecznie zapraszamy.

S. Ablewicz, GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności