O pięknie zwyczaju naszego na warsztatach w bibliotece

Dodano: 21.12.2010
A A A
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach 17 grudnia br. zorganizowane zostały świąteczne warsztaty, na których czytelnicy mieli możliwość zapoznania się z tradycjami bożonarodzeniowymi w naszym regionie.

"Nasz stary zwyczaju.
Zwyczaju Polski!
Ty stary kochany.
Ty - co czasami zda się zapomniany,
Znowu swym pięknem,
oko pieścisz mile.
Przez cię człek
troski zapomina na chwilę..."

                         (M. Kurowska z Żółkowa)

      Święta Bożego Narodzenia, to najbardziej wyczekiwana przez dzieci  pora  roku. Niesie ze sobą obietnicę czegoś niezwykłego, dobrego, a przede wszystkim obietnicę spotkań w gronie rodzinnym przy świątecznym stole i magicznej choince.
       W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach  17 grudnia br. zorganizowane zostały świąteczne warsztaty, na których czytelnicy mieli możliwość zapoznania się z tradycjami bożonarodzeniowymi w naszym regionie. Dzieci dowiedziały się, kto w dawnych czasach przynosił gwiazdkowe prezenty i jak wyglądał staropolski  stół wigilijny. Wszyscy uczestnicy z wielką radością wykonywali piękne świąteczne ozdoby: gwiazdki, bombki oraz  kolorowe kartki świąteczne z aniołami.  Nie zabrakło również głośnego czytania, tym razem z rękopisów poetki ludowej Michaliny Kurowskiej z Żółkowa, dzieci miały okazje dowiedzieć się, jak to w 1938 roku w Święty Mikołaj odwiedzał mieszkańców naszego regionu: "Chodzi Mikołaj Św. po świecie, chodzi po ziemi z Anioły swymi, chociaż staruszek nóg nie żałuje, gdzie grzeczne dzieci wszędzie wstępuje. Ho, ho, ho. Hej, hola dzwonek woła, wchodzi Stróż Anioł mówiąc siostry grudnia, dobrzy ludzie, otwierajcie drzwi swoje, Stróż Anioł jestem co przy dziateczkach waszych stoję,  wieczór grudniowy z anioły swymi, ja Anioł Boży lecę ku ziemi. Mateczki lube toć się szykujcie i dziateczki śpiące co rychlej zbudźcie. Gość do was idzie zacny i miły, z radością, każdy dziś go przyjmie. Święty Mikołaj z niebieskiego raju, raczy wstąpić do tej chatki, gdzie czekają go dziadki. Idę, ja idę, wielce strudzony za śnieżnych chmur do was dziateczki, idę z darami. Staruszek święty jest pobłażliwy, wszak każdy młody bywa psotliwy. Mikołaj pytając pacierza, kazuje  się żegnać, później bierze podarek z koszyka daje dzieciom, rozmawia z nimi, jednak chwilami, przykazuje się poprawić. Następnie wskazuje w stronę okna i  mówi: księżyc drogę na obłoki znaczy smugą jasną,  czas nam wracać aniołowie nim gwiazdki zgasną. Chodźmy, chodźmy, bo już czas, jeszcze dużo dzieci czeka nas..."   

 

                   

     Wszyscy obecni na warsztatach wzięli udział w "zabawie ze słownikiem", która polegała na wyszukaniu słów związanych z Bożym Narodzeniem i przeczytaniu ich znaczenia. Dzięki tej zabawie dzieci dowiedziały się, że słowo Wigilia oznacza czuwanie a łamanie się opłatkiem symbolizuje łamanie się chlebem przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy.
       Na zakończenie warsztatów nie zabrakło ciepłych wzajemnych świątecznych życzeń.

S. Ablewicz - GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności