Obchody 91. rocznicy Odzyskania Niepodległości w ZS w Szebniach

Dodano: 18.11.2009
A A A
Tradycyjnie 11 listopada 2009 r. uczniowie i nauczyciele ZS w Szebniach przygotowali dla społeczności lokalnej montaż słowno-muzyczny poświęcony Świętu Niepodległości. Młodzi artyści zaprezentowali zarówno swoje umiejętności recytatorskie, jak i wokalne.
Tradycyjnie 11 listopada 2009 r. uczniowie i nauczyciele ZS w Szebniach przygotowali dla społeczności lokalnej montaż słowno-muzyczny poświęcony Świętu Niepodległości. Młodzi artyści zaprezentowali zarówno swoje umiejętności recytatorskie, jak i wokalne. Nad całością artystyczną montażu czuwały: p. Anna Śliwa, p. Mariola Bożek, recytatorską - p. Teresa Świszcz, zaś muzyczno-wokalną p. Grzegorz Łącki.Uroczystość, która miała miejsce w kościele parafialnym w Szebniach, została poprowadzona przez uczniów kl.III gimnazjum: Martę Jezior i Piotra Macka. Rozpoczęła się od wejścia czterech kobiet (Joanny Syzdek, Marleny Wiśniowskiej, Amandy Kosiby i Anny Lubaś) ubranych w czarne szaty na znak żałoby narodowej. W rytm melodii Chopina recytowały one kolejno treści skierowane do Boga o wolność Ojczyzny.Ponadto zebrani goście, mieszkańcy Szebni i okolic mogli posłuchać wielu pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru oraz solistów: Sebastiana Sikory, Marleny Wiśniowskiej i Kamili Maciek, ubranych w mundury z kolekcji p. Leszka Śliwy. Utwory muzyczne, wśród których nie zabrakło „Marsz, marsz Polonia”, „Roty”, „Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Niepodległości” czy „Białego krzyża”, przeplecione zostały tekstami i wierszami patriotycznymi, które recytowali kolejno: Karolina Rozpara, Kamila Pikuła, Mateusz Nowak, Mateusz Jucha oraz Gabriela Syzdek, którzy pięknie zaprezentowali się również w mundurach.Urozmaiceniem repertuaru słowno-muzycznego były dwie inscenizacje. Pierwsza dotyczyła sytuacji Polski, o której dyskutowano podczas obrad Sejmu. Wzięli w niej udział młodzi aktorzy, przebrani kolejno za: Marszałka Sejmu - Janusz Szczyrba, Szlachcica - Grzegorz Owsiak i ks. Stanisława Staszica - Wojciech Kowalczyk. Natomiast druga scenka przedstawiała przemarsz oddziału Józefa Piłsudskiego przez kościół w czasie pieśni „Legiony”. W rolę Marszałka z dużym zaangażowaniem wcielił się Mateusz Banaś.Puentą montażu był wiersz L. Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” wyrecytowany przez Ewelinę Szpak oraz pieśń „Mury” w wykonaniu Kamili Maciek. Na koniec wszyscy młodzi artyści otrzymali gromkie brawa od zgromadzonej publiczności oraz słowa uznania i podziękowania złożone na ręce p. dyrektor Bożeny Macek-Lubaś od ks. proboszcza Wacława Rybki. Również słowa podziękowania należą się p. Wioletcie Zygmunt za cenne rady, ks. Sławomirowi Jeziorskiemu i p. Marcinowi Śliwie za pomoc w kwestii technicznej.


Teresa Świszcz
Zespół Szkół w Szebniach.

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności