Obchody 70. rocznicy II wojny światowej w Zespole Szkół w Szebniach

Dodano: 07.09.2009
A A A
1 września każdemu z nas kojarzy się z inauguracją kolejnego roku szkolnego. Jednak trzeba też pamiętać, że tego dnia 70 lat temu Niemcy zaatakowali nasz kraj. Aby uczcić pamięć tamtych lat, a więc tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, z tej okazji 1 września w Zespole Szkół w Szebniach odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli, oprócz uczniów i nauczycieli, również rodzice.
1 września każdemu z nas kojarzy się z inauguracją kolejnego roku szkolnego. Jednak trzeba też pamiętać, że tego dnia 70 lat temu Niemcy zaatakowali nasz kraj. Aby uczcić pamięć tamtych lat, a więc tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, z tej okazji 1 września w Zespole Szkół w Szebniach odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli, oprócz uczniów i nauczycieli, również rodzice.Nauczycielki przedmiotów humanistycznych: p. Iwona Ridinger-Bania i p. Teresa Świszcz wraz z uczniami klas I-III gimnazjum przygotowały montaż słowno-muzyczny. Uczniowie: Marcelina Hadała, Justyna Półchłopek, Ewelina Macek, Piotr Macek, Izabela Furmanek, Ewelina Szpak, Marlena Wiśniowska, Amanda Kosiba i Anna Lubaś ustawieni zostali w kształcie litery „V”. Recytowali kolejno fragmenty wierszy z okresu okupacji aż do odzyskania przez Polskę wolności. Ich występ był przeplatany referatem, czytanym przez uczennicę klasy III gimnazjum - Martę Jezior, w który wplecione zostały pieśni patriotyczne. Uczennice klasy I - Marlena Wiśniowska i klasy II - Kamila Maciek pięknie zaśpiewały kolejno: „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Czerwone maki” i „Pałacyk Michla”. Zostały one przygotowane wcześniej do występu przez p. Wiolettę Zygmunt.Uwagę zebranych gości zwróciła także dekoracja sali, którą wykonały p. Grażyna Szeląg i p. Anna Śliwa. Na tle biało-czerwonej flagi znajdowały się krzyże z brzozy , symbolizujące groby poległych za Ojczyznę. Przy nich pełnili wartę uczniowie ubrani w mundury żołnierskie z kolekcji p. Leszka Śliwy, któremu należy się w tym miejscu podziękowanie za ich udostępnienie i wdzięczność za pomoc podczas przygotowań do apelu.

Na koniec akademii uczczono pamięć poległych minutą ciszy, a przedstawiciele uczniów, tj. Marta Jezior i Piotr Macek złożyli wiązankę kwiatów biało-czerwonych i zapalili znicz pod brzozowymi krzyżami.
Apel miał charakter podniosły, uroczysty i wzruszający do tego stopnia, że niejednemu zakręciła się łza w oku, bowiem trzeba zawsze pamiętać o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Trzeba również dodać, że powagi uroczystości dodawała wystawa fotografii i dokumentów, dotycząca II wojny światowej, którą można oglądać jeszcze do tej pory na korytarzu szkolnym.


opracowała: Teresa Świszcz - Zespół Szkół w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności