Niezwykłe przygody wiejskiego Kołacza

Dodano: 14.05.2009
A A A
12 maja 2009 roku w sali Domu Ludowego w Szebniach odbyło się spotkanie autorskie Marii Tomasik, autorki książki pt. "Niezwykłe przygody wiejskiego Kołacza". W uroczystej promocji udział wzięło ponad 80 gości.
12 maja 2009 roku w sali Domu Ludowego w Szebniach odbyło się spotkanie autorskie Marii Tomasik, autorki książki pt. "Niezwykłe przygody wiejskiego Kołacza". W uroczystej promocji udział wzięło ponad 80 gości. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz powiatowych, władze Gminy Jasło i Tarnowiec, twórcy ludowi i regionalni, artyści rzeźbiarze, malarze, dyrektor MBP w Jaśle, Komisja Kultury i Oświaty Gminy Jasło, przedstawicielki KGW oraz młodzi wykonawcy ilustracji do bajki - dzieci i młodzież z Szebni, Zimnej Wody, Niepli, Tarnowca i Glinika Polskiego.
Niezwykłe przygody wiejskiego Kołacza to nawiązanie do tradycji głoszącej pochwałę chleba i słuszną dumę tych co żywią i bronią polskiej wsi. Smak i zapach polskiego chleba- kołacza pozwala nam cofnąć się w lata dziecięce, a młodym ludziom ożywia wyobraźnię i uświadamia trud pracy rolnika."...Jesteś piękny! Wspaniały! Pachnący i świeżutki
i zapewne, bardzo smaczny.
Tyle serca włożono, byś taki był właśnie.
Byś leżał na stole i oko przyciągał
i by każdy miał na Ciebie ochotę.

Wiejski Kołaczu! O Tobie mowa
ale nim się tu znalazłeś
tyle pracy i starania o to było.

Najpierw- ziarno zasiano
w zaorane pole,
potem- trzeba się było martwić
czy wzejdzie? Czy go ptak wydziobie?
A może słońce wysuszy?...
Ale przecież Pan czuwa, by ziemia rodziła
by pracujących- trud doceniła..."

Zbiór wierszy poetki gromadzi utwory skierowane do najmłodszych, które zostały napisane w ostatnim dziesięcioleciu. Ilustracje do książki powstały dzięki współpracy międzybibliotecznej tj. GBP w Jaśle z/s w Szebniach i GBP w Tarnowcu prowadzących zajęcia plastyczne dla dzieci w swoim środowisku. W wierszach poetki doszukujemy się głęboko zakorzenionych obrzędów i tradycji ludowych ziemi jasielskiej. Uwidocznione są bogate i różnorodne opisy krajobrazu Gminy Jasło i Tarnowiec.Podczas spotkania odbył się koncert poetycki w wykonaniu dzieci z Szebni i Tarnowca przy oprawie muzycznej Tadeusza Olbrechta.Zgromadzeni goście mogli również skosztować wiejskich wypieków m. in. chleba, kołacza, proziaków i bułeczek.Za pomoc w wydaniu bajki serdecznie dziękujemy władzom Gminy Jasło i Tarnowiec.


Beata Lubaś, Maria Szostkiewicz, GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności