Koncert Pieśni i Wierszy Patriotycznych

Dodano: 12.11.2008
A A A
11 listopada w kościele parafialnym w Szebniach odbył się Koncert Pieśni i Wierszy Patriotycznych zorganizowany przez uczniów Zespołu Szkół w Szebniach.

Słowa te pochodzą z pieśni „11 listopada”, którą można było usłyszeć we wtorek 11 listopada 2008 roku w kościele parafialnym w Szebniach, bowiem o godzinie 10.30 odbył się Koncert Pieśni i Wierszy Patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Był on wspomnieniem minionych lat i został przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Szebniach.

W świętowaniu 90. rocznicy brali także udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy Jasło, radni, sołtysi pobliskich wsi, a także dyrektorzy szkół. Otrzymali oni wcześniej specjalnie zaprojektowane i przygotowane przez uczniów na tę okazję zaproszenia.

Chór szkolny zaprezentował znane pieśni legionowe, m.in. „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Nie zabrakło również hymnu polskich harcerzy - „Roty”. Jednak największe poruszenie wśród publiczności wywołały współczesne pieśni patriotyczne: „Mury” w wykonaniu Kamili Maciek czy „Biały Krzyż” w wykonaniu Justyny Czekalskiej. W czasie słuchania niejednemu zakręciła się łza w oku.

Pieśni przeplatane były recytacją wierszy, które miały w sposób chronologiczny zobrazować wydarzenia historyczne, tak ważne i trudne w dziejach naszej Ojczyzny.

Dopełnieniem części artystycznej była dekoracja w postaci trzech krzyży z flagą oraz róże biało - czerwone. Ponadto, aby przybliżyć zebranym tak odległe czasy i w pełni oddać nastrój minionych lat z czasów wojen, uczniowie ubrani byli w mundury żołnierskie, wypożyczone od pana Leszka Śliwy. Podczas wykonywania przez chór pieśni „Piechota” młodzi żołnierze maszerowali przez kościół, a w czasie pieśni „Biały Krzyż” oddali hołd poległym za Ojczyznę, pełniąc wartę przy krzyżach. Uczniowie również przedstawili nam czasy stanu wojennego, ubierając się w stroje milicji, aby zobrazować słowa wiersza: „dziś brata zabija brat”.

Koncert prowadzili uczniowie klas drugich gimnazjum: Marta Jezior i Piotr Macek. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Wioletta Zygmunt, polonistyczną - pani Teresa Świszcz, zaś artystyczną - pani Anna Śliwa.

Finałem programu okolicznościowego był solidarnościowy hymn „Żeby Polska była Polską”, po którym wykonawcy otrzymali gromkie brawa od publiczności. Jak się okazało na koncert przyszli nie tylko dorośli, ale i dzieci, świadczy to o przekazywaniu polskiej tradycji.

Tekst: Teresa ŚwiszczCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności