„Niektórzy lubią poezję”, czyli szkolny wieczorek poetycki poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej

Dodano: 06.06.2012
A A A
Słowa wiersza Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki, noblistki stały się mottem wieczorku poetyckiego, który odbył się w piątek, 25 maja w Zespole Szkół w Osobnicy.

Słowa wiersza Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki, noblistki stały się mottem wieczorku poetyckiego, który odbył się w piątek,  25 maja  w Zespole Szkół w Osobnicy.

Pomysł zorganizowania niecodziennego spotkania z poezją (którą lubi „dwóch na tysiąc”) zrodził się raz z potrzeby chwili ( 01.02.2012 r. - śmierć  „Damy polskiej poezji”), a z drugiej strony tego typu wieczorek od dawna leżał w naszym zamyśle. W pędzącej współczesności, przepełnionej materią i „bylejakością” często brakuje miejsca na wartości duchowe, ponadczasowe, a te  odnajdujemy z pewnością w niegasnącej sile poezji.Szkolna aula zamieniona w niezwykłą kawiarnię.  Półmrok, stoliki nakryte żółtymi serwetami, palące się  świece, pachnąca kawa, smaczne ciasteczka, a przede wszystkim tomiki poezji wypełnione setkami wierszy Tej, którą  dziennikarze - przybyli na galę wręczenia Nagrody Nobla- nazwali „ Gretą Garbo poezji”.  Kto przy stolikach? Oczywiście Ci, którzy lubią poezję, dla których jest ona wykładnią – często trudnego do zrozumienia -  świata. Pomaga żyć, być i rozumieć. Bywa zabawą i zagadką. Chwilą refleksji i uśmiechu.Uczestników wieczorku, tj. uczniiów, nauczycieli i dyrekcję szkoły połączyła poezja Wisławy Szymborskiej. Każdy czytał swój ulubiony wiersz, zresztą zgodnie z zaleceniami samej autorki, to  znaczy - bez zbytniego patosu, ale z uczuciem. Nie tylko recytacja wypełniła nasze spotkanie. Specjalnie na tę okazję przygotowano prezentację multimedialną – łączącą film, piosenkę i obraz. Mieliśmy okazję poznać „Przewrotny obraz Wisławy Szymborskiej”, czyli oryginalny film  znanej dziennikarki TVN 24 Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, dzięki któremu autorka - ponad 350  wierszy  - dała się nam poznać jako  sympatyczna, wesoła, a zarazem mądra, wrażliwa i skromna kobieta. Kilkadziesiąt obrazów z jej życia - pokazanych w trakcie prezentacji – stworzyło całościowy portret poetki, „którą czyta cały świat”.

W trakcie wieczorku poetyckiego nie zabrakło również piosenek, jako że wielu znanych artystów, np. Grzegorz Turnau, Michał Bajor, Stanisław Soyka, śpiewa piosenki do słów Szymborskiej. „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy (…)”  - któż nie zna tych słów…  A jeżeli nie znacie, to koniecznie wypożyczcie z naszej biblioteki  zbiorek poezji albo – przynajmniej – wysłuchajcie znakomitego wykonania piosenki grupy „Manaam” do słów tegoż wiersza.

Proszę pani! Ale było fajnie! Kiedy to powtórzymy?” – słowa wypowiedziane przez uczestników wieczorku poetyckiego mówią same za siebie…

Zatem: „Niektórzy lubią poezję!”   

Członkowie Szkolnego Koła Recytatorsko-TeatralnegoCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności