„Energia wokół nas”

Dodano: 27.02.2012
A A A
Podsumowanie projektu edukacyjnego ,,Energia wokół nas” odbyło się 25 stycznia 2012 roku na auli Zespołu Szkół w Osobnicy. Projekt ten miał charakter interdyscyplinarny i wiązał się z wiedzą z zakresu chemii, matematyki i fizyki.

Podsumowanie projektu edukacyjnego ,,Energia wokół nas” odbyło się 25 stycznia 2012 roku na auli Zespołu Szkół w Osobnicy. Projekt ten miał charakter interdyscyplinarny i wiązał się z wiedzą z zakresu chemii, matematyki i fizyki. Trwał od września 2011 do stycznia 2012 roku.

W zajęciach brały udział trzy dziesięcioosobowe grupy, które pracowały pod opieką nauczycieli (chemia – Beata Kapanowska, matematyka – Barbara Jankowska, fizyka – Jacek Bukowiec).Prezentację rozpoczęła grupa fizyków. Pierwszy zespół (Aureliusz Ulaszek, Anna Turek, Konrad Kapanowski, Krystian Niemiec, Mateusz Knapik) przedstawił koszty energii w szkole i w domu związanej z ogrzewaniem oraz zademonstrował działanie zbudowanego przez grupę termostatu, który ma wpływ na oszczędzanie. Drugi zespół (Karol Wyroba, Mateusz Piasecki, Sebastian Blicharz, Jakub Godfryd) zademonstrował działanie zbudowanej przez grupę elektrowni wodnej, wiatrowej i zagadnienia związane z energią elektryczną.

Grupa matematyków podzielona była na dwa zespoły. Pierwszy zespół w składzie: Justyna Bania, Gabriela Domagała, Katarzyna Kula, Natalia Musiał, Paulina Myśliwiec przedstawił prezentację na temat: „Wiem co jem – liczymy kalorie”. Uczniowie opowiedzieli zebranym o zapotrzebowaniu organizmu na energię, o wydatkach energetycznych człowieka, o dostarczaniu energii do organizmu. Rozdali przygotowane broszury na temat zdrowego żywienia gimnazjalisty.


Drugi zespół w składzie: Norbert Gomułka, Karolina Kardaś, Bartosz Kendra, Agata Sypień, Aleksandra Walewska przedstawił prezentację na temat „Energii odnawialnej”. Uczestnicy projektu omówili najbardziej rozpowszechnione sposoby pozyskiwania energii. Rozdali przygotowane broszury na temat możliwości oszczędzania energii. Zespoły wspólnie wykonały gazetkę ścienną na temat „Energia wokół nas”.

Grupa chemików (Paulina Rolek, Magdalena Kosztyła, Justyna Kula, Hubert Kuchta, Marcin Woźniak, Agata Piróg, Aleksandra Pietraszek, Dominika Sendra, Karolina Więcek, Paulina Mikuś) przedstawiła prezentację multimedialną ,,Energia odnawialna”. Uczniowie zaprezentowali zebranym co to jest energia oraz jakie są metody produkcji energii poprzez wykorzystanie energii słonecznej, wiatrowej oraz geotermalnej.

Na koniec przeprowadzili ciekawe i efektowne eksperymenty chemiczne – reakcje egzotermiczne.

Projekt ten realizowany był w ramach projektu ,,Model pracy pozalekcyjnej z wykorzystaniem nowatorskich metod pracy oraz współczesnych technik informatycznych” który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Beata Kapanowska
Barbara JankowskaCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności